Česká mobilní data jsou stále jedna z nejdražších v EU

01_mobil

Řada mezinárodních srovnávacích studií, které si vzaly na paškál ceny mobilních datových tarifů, skončila jednoznačným závěrem: mobilní data jsou v České republice drahá, ba co víc, jsou mezi těmi úplně nejdražšími v celé Evropské unii. Jak na tom s mobilními daty doopravdy jsme a co na to operátoři? A můžeme v blízké době čekat nějaké zlepšení?

Jednoznačně na chvostu

Studií na téma cen mobilních datových tarifů vychází celá řada, tou nejsledovanější je ale většinou zpráva DESI (Digital Economy and Society Index) publikovaná přímo Evropskou komisí. A ani ta na českých operátorech nenechává nit suchou.

V mezinárodním srovnání koše standardních mobilních datových tarifů vychází ceny v České republice (samozřejmě po korekci na kupní sílu) jako jedny ze tří nejvyšších v Evropě spolu s těmi, které operátoři nabízí na Slovensku a na Kypru. Můžeme tak jen tiše závidět obyvatelům v zemích, které se na tomto pomyslném žebříčku umístily naopak na místech nejpřednějších: Finsko, Švédsko a Rumunsko.

Nejde přitom o žádné kosmetické rozdíly, mluvíme-li např. o 1 GB dat doplněném o 30 minut volání, je jeho cena v přepočtu na kupní sílu 21 eur (tj. asi 535 korun), což je oproti průměru EU dokonce dvojnásobek.

02_mobil

Foto: Pixabay

Co na to operátoři?

Operátoři na výsledky studií reagovali jen velmi stručně, případně vůbec. Většinou zpochybňují výběr tarifů, které byly srovnávány a upozorňují na to, že v České republice existuje poměrně rozsáhlá sféra zaměstnaneckých tarifů, které srovnání logicky nepodléhaly a jsou často výrazně výhodnější. To je jistě pravda, na podstatě problému to ale nic nemění.

Otázkou je, zda do budoucna můžeme očekávat zlepšení naší neutěšené situace. Jistý pokles cen datových tarifů asi čekat lze, koneckonců probíhá i nyní, jen je a asi ještě bude velmi pozvolný. Stojaté vody našeho trhu by mohl rozvířit nový operátor, Nordic Telecom, který se ke vstupu na český trh chystá, tak ale neučiní dříve než v roce 2022. Snížení cen mobilních tarifů sliboval v minulosti i premiér Andrej Babiš, úspěšný tedy ale rozhodně nebyl.

Zdroj informací: https://www.e15.cz/byznys/technologie-a-media/mobilni-data-v-cesku-patri-k-nejdrazsim-v-eu-zmena-je-v-nedohlednu-1382578

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.