Američtí regulátoři schválili vakcínu Pfizer/BioNTech  pro děti od pěti let

Učitel a škola

Epidemiologové i odborníci z dalších oborů se shodují na tom, že jediným způsobem, jak dostat pandemii koronaviru pod kontrolu, tj. snížit počet závažných případů na takový počet, který nebude omezovat zdravotnický systém, je maximální proočkovanost obyvatelstva. Zatímco od uvedení prvních vakcín pro dospělé uběhl téměř rok, děti ve věku 5-11 let byly z očkování vyjmuty. Od včerejška to však již ve Spojených státech neplatí, další státy světa včetně těch evropských, by se měly schválením vakcíny Pfizer/BioNTech pro děti zabývat v nejbližší době.

USA a koronavirus

Prezident Biden usiluje již od svého nástupu do úřadu o zastavení rychle se šířícího viru Covid 19, který v posledních dnech nabírá v Evropě opět na síle. A ačkoliv se ve Spojených státech v současné době počet případů spíše snižuje, jedná se samozřejmě pouze o součást klasické vlny. Bez dostatečného proočkování dojde opět nevyhnutelně k jejímu dalšímu vzedmutí.

Ve Spojených státech dosud na Covid-19 zemřelo na 750 tisíc lidí, což je – alespoň podle oficiálních statistik – nejvíce na světě (lze ovšem předpokládat, že v zemích jako je Indie jsou reálná čísla o hodně vyšší než ta oficiální a ve skutečnosti tak USA možná tento smutný rekord nedrží).

Očkování

Foto: Pixabay

Vakcína pro děti

V USA nasadili laťku vysoko a po aktuálním schválení vakcíny Pfizer/BioNTech pro děti ve věku 5-11 let chtějí proočkovat kolem 28 milionu dětí. U dětské vakcíny byla prokázána jak účinnost na úrovni té u dospělých, tak stejná míra bezpečnosti. Děti budou dostávat dvě dávky očkovací látky, které dostanou zhruba tři týdny od sebe. Dětská dávka bude oproti té standardní třetinová.

Lahvičky s vakcínou pro děti budou barevně odlišené, aby nedošlo k záměně (očkovací látka s oranžovými víčky bude určena dětem a lahvičky s fialovými víčky budou určeny dospělým). Očkovací program Američané odstartují v několika následujících dnech, oficiálně dojde k jeho zahájení 8. listopadu. Již nyní je mezi rodiči o vakcínu zájem, spoustě z nich spadne kámen ze srdce. Současně však lze očekávat, že skupina rodičů děti na vakcínu nepošle. JE tak otázkou, zda Spojené státy dosáhnou tolik potřebné míry proočkovanosti.

Zdroj informací: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/usa-definitivne-schvalily-vakciny-od-pfizeru-pro-deti-od-peti-do-11-let-179422

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.