Ceny potravin sice klesají, ale nenechte se zmást, čeká nás i zdražení

Máslo

V posledních pár letech, respektive měsících, jsme byli svědky toho, že vlivem inflace, pandemie a válečného konfliktu na Ukrajině, začaly skákat ceny téměř všude. Od stavebního materiálu, pohonných hmot, až po potraviny. Co se týče potravin, tak nejvíce vyskočila cena zeleniny, ovoce, vajíček a mléčných výrobků. Nicméně s blížícím se lepším počasím můžeme postupně zaznamenat pokles cen sezonní zeleniny, ovoce a mléčných výrobků, naopak bychom se měli připravit na zvýšení ceny vepřového masa a pohonných hmot.

Češi stále šetří

I když můžeme zaznamenat mírný pokles cen potravin, nic to nemění na tom, že české domácnosti jsou stále spořivé. Mezi rekordmany zdražení byly především papriky, cukr a vajíčka. S nadcházející sezónou můžeme očekávat pokles ceny u zeleniny a mléčných výrobků, naopak musíme být připravení na zdražení vepřového masa a pohonných hmot. Zlevňování nebude tak horké, jak by se zdálo, cena energií je totiž stále vysoká, než aby se ceny potravin vrátily zpátky do doby, kdy například papriky stály okolo 50 Kč.

Mléčné výrobky zatím vedou

Nejvíce zlevnily mléčné výrobky, a to konkrétně máslo. To zlevnilo až téměř o dvacet procent. Pokles cen se v tomto odvětví nejvíce projevuje na produktech s jednoduchou výrobou, tedy mléka másla, poté budou následovat jogurty a sýry. Naopak zdražení bude citelné u vepřového masa. Celkově však Češi nakupují převážně zlevněné potravin. Viníkem jsou totiž vysoké ceny, a proto spousta obyvatel jezdí nakupovat potraviny do Polska. Během února vzrostla poptávka po oděvu a obuvi.

Pohonné hmoty

Jednu dobu se zdálo, že zdražování pohonných hmot nebude znát konec. Postupem času se situace zklidnila. Ceny benzínu klesaly, nafty dokonce o to výrazněji, ale bohužel přichází špatná zpráva. Opět se totiž máme „dočkat“ zdražení ceny pohonných hmot, ale zda se bude jednat o radikální částku, to nám ukáže až čas. V nejbližších dnech se připravme na zdražení o jednu korunu.

Zdroj: https://www.denik.cz/ekonomika/ceny-potravin-dnes-ovoce-zelenina-maso.html

Náhledové foto – Pixabay