Ceny panelákových bytů začaly výrazně klesat

panelák

Byty v panelových domech tvoří významnou část českého realitního trhu a díky tomu, že se jedná o velkou ucelenou skupinu vzájemně snadno porovnatelných nemovitostí, často slouží jako jakýsi lakmusový papírek trhu s realitami. Zdá se, že jejich ceny nyní poměrně výrazně klesají.

Zájem o byty na sídlištích

Ceny panelákových bytů jdou v posledních týdnech a měsících dolů, místy až o více než deset procent. Mezi cenami jednotlivých bytů jsou samozřejmě velké rozdíly, neboť ceny se odvíjejí od stavu panelákových domů, v kterých se byty nachází a dalších parametrů. Není překvapivé, že o letité, a především neudržované paneláky je menší zájem než o ty poctivě udržované. Starší panelové byty jsou mimo jiné i energeticky mnohem nákladnější než novostavby.

Velký vliv na celkovou cenu má i lokalita, ve které se panelový dům nachází. Obecně se ale zájem o panelákové byty stále drží poměrně vysoko a stěhují se do nich i mladé rodiny.

panelák

Foto: Pixabay

Ceny bytů v panelácích

Panelákové byty jsou oproti cihlovým bytům levnější, v současnosti jejich cena klesá někde až o deset procent. Je to však i tím, že cihlové domy jsou většinou vystavěny na lukrativnějších místech, proto se jejich cena drží stále poměrně vysoko.

Loni se v Praze cena za metr čtvereční pohybovala kolem 111 tisíc korun. V panelákových bytech na Karlovarsku, nebo v Ústeckém kraji se cena dostala výrazněji dolů. Za metr čtvereční tam developeři požadují jen pouhých 29 tisíc korun.

Zájem o byty v panelových domech

Loni se prodalo kolem 24 tisíc panelákových bytů, což je ve skutečnosti každý druhý prodaný byt. Hlavním důvodem je samozřejmě jejich velký počet a nižší cena. Pokud jsou navíc byty nezrekonstruované, jejich cena je zajímavá i pro ty, kdo si nemohou jiný byt dovolit.

Před samotnou koupí bytu je ale vždy důležité zvážit celkový stav domu. K tomu neodmyslitelně patří posouzení průběžné péče o dům, výměna a zateplení oken i fasády, výměna stoupaček, topení anebo stav střechy.

Zdroje informací: https://www.e15.cz/byznys/reality-a-stavebnictvi/panelakove-byty-zlevnuji-ty-ve-spatne-udrzovanych-domech-i-o-vice-nez-deset-procent-1397838

https://www.remaxalfa.cz/ceny-bytu/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.