Jurečka chce výrazně zvýšit odvody pro živnostníky

Marian Jurečka

O tom, že živnostníci do sociálního a důchodového systému odvádí méně prostředků než zaměstnanci, ať již je to z důvodů ospravedlnitelných či nikoli, není sporu. Nyní chce minstr práce a sociálních věcí Marian Jurečka z KDU-ČSL navýšit živnostníkům odvody na důchodové pojištění. Jak by to podnikatelé pocítili? A jakou podporu má ve vládě?

Zvýšil by se minimální odvod i vyměřovací základ

Marian Jurečka není zdaleka prvním ministrem práce a sociálních věcí, který nad zvýšením odvodů na důchodové pojištění pro OSVČ uvažuje. V minulosti se vedly diskuze, zda tak učinit zvýšením minimální částky pro odvod na sociální pojištění či zvýšením vyměřovacího základu. Návrh Jurečky v současné době, alespoň dle Hospodářských novin, které jej mají mít k dispozici, počítá se zvýšením obou těchto parametrů. Alespoň o tom se nyní v koalici baví.

OSVČ odvádí málo, budou mít nízké důchody

Dle Jurečky OSVČ odvádí do systému důchodů málo peněz. To by v budoucnosti znamenalo, že budou mít velmi nízký důchod. Většina podnikatelů, tedy asi 400 tisíc osob totiž odvádí jen minimální zálohy, což je jejich povinnost. Pokud by celý život odváděli jen nejnižší nutnou částku, jak to teď dělá většina z nich, jejich důchod by v současné hodnotě činil asi 10 686 Kč měsíčně.

Jak má zvýšení proběhnout

Alespoň dle nynějších úvah ministra Jurečky má být zvýšení následující. Má se zvýšit vyměřovací základ. Ten činí 25 % z průměrné mzdy. Letos tedy 10 081 Kč. Nově by však vyměřovací základ mohl činit minimální mzdu, tedy 17 300 Kč. To by při současných pravidlech znamenalo zvýšení minimálních záloh ze současných 2 944 Kč na 5 052 Kč. Změny by pak měly být postupné, kdy by se minimální zálohy zvedaly každý rok o asi 600 Kč.

Zvýšení pro všechny OSVČ

Změny, pokud by je ministr Jurečka prosadil, by se však netýkaly jen těch, kdo odvádí nejnižší minimální pojistné. Dotknout by se měly i těch, kdo odvádí zálohy vyšší. U nich platí, že jde o 50 % vyměřovacího základu. Návrh je však zvyšuje na 70 %. V současné době, pokud má živnostník například 55 tisíc měsíčně a využívá 60% výdajový paušál, je jeho daňový základ 22 tisíc a vyměřovací základ tedy 11 tisíc. Z nich odvede 3212 Kč na pojistné. Dle nové podoby systému by ve výsledku platil něco přes 5000 Kč měsíčně.

Zdroj: https://www.mesec.cz/clanky/podnikatelum-vyrazne-navysime-odvody-navrhuje-jurecka/, https://archiv.hn.cz/c1-67192900-jurecka-planuje-razantni-rust-odvodu-pro-osvc-slibuje-jim-za-to-vyssi-penze

Náhledové foto: Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky