Ceny masa jsou na maximu. Přesto bude zřejmě kvůli evropským plánům ještě dražší

Maso

Nakupovali jste a při pohledu na cenu masa jste se orosili? Nejspíše ano, maso je skutečně v porovnání s minulými léty citelně dražší. Pokořilo svá historická maxima, nicméně výhled do budoucna je přesto poněkud ponurý. Ceny půjdou nejspíše ještě nahoru. Už nyní se podle slov ředitele Českého svazu zpracovatelů masa Radka Slance začíná projevovat nedostatek vepřového masa. Divit se tomu nelze, vždyť mnohé chovy byly omezeny, případně úplně zrušeny.

Prudké zdražování letos nejspíše nepřijde, ceny ale budou stoupat

Bohužel, stoupající ceny jsou a ještě dále budou realitou. Zvyšování cen bude plíživé, ale patrné.Skokový růst cen vyloučila ve vyjádření pro portál iDnes.cz prezidentka Potravinářské komory ČR Dana Večeřová. Na vině je podle ní extrémní zvýšení cen energií. Ty jsou oproti roku 2019 na čtyřnásobku.

VepřFoto: Pixabay

Zánik malých a středních chovů

Současnou situaci jsou bohužel podle Slance schopny ustát pouze velké společnosti. Ty malé a střední zanikají. Aktuálně se na trhu hledá cena, za kterou by bylo možné prasata chovat. Počítat je třeba s tím, že z 92 % tvoří náklady na chov energie a cena krmiv. V té se ovšem energie promítá pochopitelně také. V loňském roce klesly počty prasat celkem o 7 %, což pochopitelně není málo. Státní zemědělský intervenční fond uvádí, že ceny výsekového vepřového masa pro za poslední tři roky stouply o 10,4 % na 71,7 Kč/kg, u masných výrobků jde o 20 %, a to na částku 92 Kč/kg.

Maso a masné výrobky se prodávají hlavně ve slevách

Nepochybně, podle prezidentka komory Večeřové jde o neuvěřitelných 62 % sortimentu. I tak je ale přirážka ve výši zhruba 50 %, u zboží, jež není ve slevě, může být přirážka až 100 %. Jinak v letošním roce nejspíše přijde na řadu plán EU s finančním nástrojem, který doporučí bankám, jakým firmám zpracovávajícím maso mohou dát úvěr a za jakých podmínek. Producenti červeného masa podporováni nejspíše nebudou.

Uvažuje se i o zdanění masa

Konkrétně na evropské úrovni, a to ve výši 10 eur na kilogram masa. Jde ale zatím pouze o jakési nápady a návrhy, které mají k realizaci ještě daleko. Jinak EU tlačí na podporu biozemědělství, takže i z tohoto pohledu o poklesu cen masa nelze nijak reálně uvažovat.

Zdroje info: Autor, https://fortune.com/2020/02/06/emissions-europe-meat-tax/https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/maso-prasata-chov-potraviny-zemedelstvi-slanec-chov-prasata.A230222_130343_ekonomika_drh 

Maso: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.