Tipy, jak lze snadno snížit spotřebu domácnosti

Rodina

Protože valná většina domácností nyní musí šetřit, zaměříme se právě na toto téma. Rozebereme si totiž, jak lze jednotlivými snadnými kroky snížit spotřebu vaší domácnosti. Pojďme si tedy tyto jednoduché tipy představit.

Zbytné aktivity a zboží

Bohužel je jasné, že pokud si dopřáváte věci, které nejsou nezbytné, ale naopak, pak je nutné při šetření sáhnout na . Zbytné nákupy odložte, některé finančně náročné aktivity omezte. Nemusíte se však uchylovat jen k tomuto. Nejlepší je kombinace snížení zbytných výdajů, šetření na častých položkách a popřípadě zvýšení příjmu domácnosti. To lze například brigádami, dalším zaměstnáním nebo příležitostnými přivýdělky.

Šetření na nejčastějších nákupech

Klíčem však může být také šetření na položkách, za které vydáváte prostředky nejčastěji. Ušetříte totiž peníze a nejvíce tento rozdíl poznáte. Zaměřte se tedy na to, za co utrácíte pravidelně a často. Dle statistického úřadu Češi vydávají nejčastěji prostředky na potraviny (asi 19 % rozpočtu), bydlení a energie (18 %), dopravu (12 %) a rekreaci (10 %).

Potraviny

Nabízíme konkrétní tipy, jak šetřit při nakupování potravin. Jde o pravidelné a promyšlené sestavování nákupních seznamů, využívání slevových akcí a nakupování takzvaných privátních značek řetězců. Pokud je ve slevě trvanlivé zboží, které vám vydrží nějakou dobu, nebojte se slevy využít naplno a předzásobit se. Dalším tipem může být informování se, jaký je nejlepší způsob skladování potravin, aby zůstaly déle čerstvé. Posledním, pro někoho možná úsměvným, ale psychologicky opodstatněným, tipem je nenakupovat potraviny hladoví.

Energie

Začněte snížením teploty v místnosti. Již snížení o jeden stupeň, což často obyvatelé místností ani nepoznají, ušetří asi 5 % výdajů. Dále je dobré nezakrývat topná tělesa, aby se místnost ohřívala co nejefektivněji. Lednici nastavte na 4 °C a nevkládejte do ní teplé potraviny, lednici také naplňujte do asi 80 %. Pak je nejvíce šetrná. Spotřebiče nenechávejte jen „uspané“, ale odpojte je od sítě. Místo nešetrné vany užívejte spíše sprchu. Poslední tip – vařte s pokličkou, ušetříte množství energie potřebné k ohřevu.

Zdroje info: https://www.penize.cz/nakupy/438928-jak-usetrit-prakticke-tipy-jak-snizit-vydaje-domacnosti, https://www.portu.cz/blog/10-tipu-jak-v-dnesni-dobe-usetrit/

Náhledové foto – Shutterstock