Ceny elektřiny jsou za posledních sedm let na maximu. Většina dodavatelů už zdražuje

Cena elektřiny

Bez elektřiny se dnes neobejde žádná domácnost a mnohé jsou na ní závislé nejen z pohledu svícení, ale i vytápění. Především takovým aktuální situace zrovna dvakrát svědčit nebude. Ceny elektřiny totiž vyletí nahoru. Jednat se bude v ročním intervalu o stovky až tisíce korun. Drtivá většina dodavatelů jde s cenami nahoru v důsledku růstu ceny elektrické energie na energetických burzách. A proč i tyto ceny stoupají? Kvůli zvýšené poptávce, cenám uhlí i emisních povolenek. Průměrné zvýšení ceny se bude pohybovat okolo 8 až 10 %. Ostatně ČEZ už letos zdražil, a to o 4 % pro domácnosti, v nichž se elektřinou netopí a neohřívá voda.

Stojí za tím uhlí i povolenky

Prioritou dodavatelů je pochopitelně udržení cen na uzdě, jinak samozřejmě situace povede k exodu jejich odběratelů ve zkrácené výpovědní době. Učinit tak mohou i tehdy, mají-li smlouvu na dobu určitou. Na energetických burzách ceny za uplynulých 12 měsíců narostly přibližně o 60 %. Oproti roku 2016 byly menší o trojnásobek. Rostou samozřejmě u ceny ropy, plynu a uhlí. Ty umí ovlivnit ceny elektřiny zpětně. Ceny emisních povolenek jdou také nahoru, což cenu elektřiny nemůže zachovat.

Cena distribuce se také pohne směrem nahoru

Nahoru půjdou i regulované položky. Jednou z nich je pochopitelně také distribuce, již má pod svými křídly Energetický regulační úřad. Distribuce i přenos elektřiny budou dražší o 2,1 %. Směrem dolů se pohnou poplatky spojené se systémovými službami. Dojde také ke zlevnění energie pocházející ze zdrojů obnovitelného charakteru.

Zdražení zaznamenáme většinou jen u nefixovaných produktů

U některých velkých energetických společností se zdražení dotkne pouze těch klientů, již nemají ceny energie fixovány. I u alternativních dodavatelů půjdou ceny o 8 až 10 % výše. Bude se to samozřejmě týkat i regulované části účtu.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.