Cena ropy míří vzhůru

01_OPEC

Ceny ropy se v úterý na chvíli dotkly nejvyšších hodnot za posledních šest let když Rusko a někteří jeho spojenci opět nedosáhli v rámci OPEC dohody o zvýšení těžby. Před svým následným poklesem vzrostla během dne cena americké ropy WTI až na 76,98 dolaru za barel. Ropa Brent klesla zhruba o 2 procenta na 75,45 dolaru za barel poté, co se vyšplhala až na rekordních 77,84 dolaru. Každý, kdo má ve svém investičním portfoliu také ropu, by měl zbystřit a začít se zamýšlet nad tím, co to bude do budoucna pro komoditu znamenat.

Obavy z nedostatku

Cenové výkyvy odrážely obavy, že současné spory v alianci OPEC Plus, alianci světových ropných producentů, způsobí, že v době rostoucí spotřeby, která je důsledkem pandemického uvolnění a letního cestovního boomu, by se na trh mohlo dostat příliš málo ropy.

Spojené arabské emiráty, které v posledních letech mohutně investovaly do svých ropných kapacit, trvají na vyšší úrovni produkce. Na druhé straně barikády stojí především Saúdská Arábie. Rozpory v OPEC Plus zvyšují riziko cenové války mezi producenty, jako byla ta na jaře 2020.

02_OPEC

Foto: Pixabay

Jaký bude další vývoj

Analytici se shodují na tom, že všichni členové OPEC Plus souhlasí s potřebou zvýšit těžbu, ale patová situace v jednání zatím blokuje dohodu. Saúdská Arábie je pravděpodobně schopna zvýšit těžbu o více než tři miliony barelů denně ze současných 8,5 milionu barelů denně a zasáhnout, pokud se trh přehřeje.

Americká administrativa v posledních měsících na rostoucí ceny příliš nereaguje, i ona si toho ale začíná všímat.

Na stole byl na posledních schůzkách návrh Saúdské Arábie a Ruska na zvýšení produkce o 400 000 barelů denně každý měsíc po zbytek letošního roku, počínaje srpnem. Nakonec by tak došlo ke zvýšení celkové produkce o dva miliony barelů denně.

Problém je v tom, že Saúdové chtějí toto zvýšení podmínit prodloužením dohody o těžbě v rámci OPEC Plus i po skončení její platnosti v dubnu 2022. Spojené arabské emiráty zase chtějí jakékoli prodloužení spojit s přepočtem své výrobní kvóty směrem nahoru.

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.