Čeká nás období zdražování hypoték

01_hypoteka2

Zatímco globální pandemie koronaviru přinášela do sdělovacích prostředků jednu špatnou zprávu za druhou, jakoby z nějakého paralelního alternativního vesmíru zněly zprávy o tom, že trh s bydlením žije jako nikdy předtím a hypotéky jsou nejvýhodnější za celá léta. Situace se ale začíná měnit a první bankovní domy přichází se zvýšením úroků u úvěrů na bydlení. Další na sebe pravděpodobně nenechají dlouho čekat a vše naznačuje tomu, že stojíme na začátku nového období zdražování hypoték.

Rekordní rok 2020

Rok 2020 byl z pohledu objemu uzavřených hypoték rekordní. V České republice byly loni uzavřeny hypoteční úvěry za bezmála 320 miliard korun (z toho 254 miliard připadá na banky, 65 miliard na stavební spořitelny). Důvodem byly samozřejmě především nízké úrokové sazby, které na konci loňského a na začátku letošního roku činily průměrně 1,94 procenta.

Pokles úroků, který trval prakticky celý rok, se tím ale pravděpodobně zastavil. První banky již totiž oznámily zvyšování úroků a další naznačují, že se brzy vydají stejnou cestou.

02_hypoteka2

Foto: Pixabay

Zvyšování úroků

Nárůst úrokových sazeb lze pozorovat již od února, byť je zatím velmi pozvolný. Jako první zvedly úroky již v únoru mBank a UniCredit Bank. K nim se v březnu přidala Moneta a 8. března zdražily i instituce ze skupiny ČSOB, což zahrnuje také Hypoteční banku a Českomoravskou stavební spořitelnu.

Další banky sice zatím ke zdražení nesáhly, podle vyjádření jejich představitelů je ale pravděpodobné, že k němu i v jejich případě dříve či později dojde. Týká se to např. České spořitelny, Komerční banky či Raiffaisenbank.

Jak již bylo zmíněno, současné nárůsty úroků jsou velmi mírné, na úrovni 0,1 či 0,2 procentního bodu. U krátkých fixací se tak sazby drží na úrovni okolo 1,8 – 1,9 procenta, u delších fixací již ale většinou překonávají 2 procenta. 

Podle všeho tak přichází konec období kontinuálního poklesu úroků a pro následující měsíce či roky musíme počítat s jejich nárůstem. Zvláště pokud dojde (a lze to očekávat) k významnější inflaci, porostou i úrokové sazby.

Zdroj dat: https://www.novinky.cz/finance/clanek/zlevnovani-hypotek-je-konec-banky-zvysuji-uroky-40353047

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.