Kolik nakažených odhalily plošné testy v práci

01_samotest

Již druhým týdnem je v České republice, která je zasažena epidemií onemocnění covid-19, povinné pro zaměstnavatele testovat své zaměstnance na nákazu koronavirem. Jak nyní toto testování probíhá? Kolik odhalilo nakažených?

Pozitivita je mezi jedním až dvěma procenty

Pozitivita testů, které se povinně provádějí na pracovištích, je dle dosavadních dat z podniků zhruba jedno až dvě procenta. Tento výsledek je tak téměř stejný, jako podíl pozitivních antigenních testů, které probíhají v rámci plošného testování populace, které mohou lidé dobrovolně podstoupit každé tři dny zdarma. Zachycených případů jsou nyní stovky. Řekl to ministr zdravotnictví Jan Blatný. Na tiskové konferenci však zdůraznil, že to neznamená, že firma kvůli pravidelnému testování má přestat s přísnými hygienickými opatřeními.

Testování až 3 milionů lidí

Povinnost testovat své pracovníky je daná vládou až od 3. března pro velké a 5. března pro menší, respektive střední podniky. Celkově by tedy každý týden mělo být testováno 3 miliony pracovníků. To s sebou nese však i značná negativa, zejména zpočátku povinného testování. Tato povinnost totiž neúměrně zatížila odběrová místa pro celoplošné dobrovolné testování veřejnosti, kam mohou chodit lidé co tři dny. Někteří zaměstnavatelé totiž právě tam posílali své zaměstnance. Ti pak snižovali počet volných termínů pro veřejnost a odběrová místa nestíhala. Ministr Blatný ve své tiskové konferenci uvedl, že tento postup není správný. Testování pracovníků nemá dle ministerstva směřovat na tato odběrová místa. Ministerstvo zdravotnictví naopak doporučuje nákup samotestů, které se provedou na pracovišti, či si je provede zaměstnanec doma. Dalším možným postupem je dle Blatného uzavření smlouvy s praktickým lékařem.

Co dělat, když jste pozitivní

Když je zaměstnanec pozitivní je nutné říct to svému praktickému lékaři nebo hygieně. Provádí-li se testy na pracovišti, měl by to udělat zaměstnavatel a vy byste měli okamžitě jít domů. Testujete-li se doma, kontaktujte, jak zaměstnavatele, tak svého praktického lékaře či hygienu. Máte-li příznaky již se nedělá potvrzující PCR test. nemáte-li je, jdete na tento test, který vám vypíše hygiena nebo lékař.

 

Zdroj dat: ČTK a TK ministra zdravotnictví Jana Blatného ze dne 12. 3. 2021
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.