Cardano – kryptoměna, která vede

Cardano

Cardano je název samostatné platformy uzpůsobené nejen ke zpracování transakcí v jedné vrstvě, ale také k vytváření chytrých smluv (smartcontracts) a decentralizovaných aplikací ve vrstvě druhé, čímž trošku připomíná slavnější Ethereum.
Název je inspirován proslulým italským matematikem a fyzikem Cardanem. Jednotky (mince), se kterou je možné obchodovat, nese označení ADA podle anglické hraběnky, matematičky a pravděpodobně původní programátorkyAdyLovelace.

Rok 2018

V loňském roce došlo k razantnímu propadu tržní kapitalizace virtuálních měn. Podle údajů ze stránky Coinmarketcup.com vyplývá pokles o 84 procent. Nejaktivnější kryptoměnou je aktuálně cardano, známý bitcoin v roce 2018 oslabil o 75 procent a v aktivitě vývoje je až na 52. místě.

Kryptoměna 3. generace

Cardano bylo na trh uvedeno v září roku 2017, od té doby si vede velmi dobře. Jeho hlavními cíli je ochrana soukromí uživatelů a zároveň možnost regulace. Základem je programovacím jazyk Haskell, který je posuzován jako jeden z nejbezpečnějších. Cardano se řadí mezi kryptoměny 3. generace, důvodem je nejen skvělá technická propracovanost ale i vysoký potenciál. Například bitcoin spadající do 1. generace je primárně zaměřen na placení a uchovávání hodnoty.

Nákup

Adu je možné zakoupit třeba na burze Binance nebo prostřednictvím kreditní karty na serveru Coinmama. Nevýhodou je, že jsou zde za nákup účtovány poplatky, proto se doporučuje první nakoupit bitcoin a následně jej směnit za ADU.

Peněženky

Cardano má vlastní peněženku Deadalus, můžete využívat i jiných softwarových peněženek. Brzy se snad dočkáte i bezpečnějších hardwarových peněženek.

Proof-of-stake algoritmus

Koncept tohoto systému s názvem Ouroboros funguje tak, že náhodně vybere slot leadera (obdoba těžaře), který vytváří nové bloky a potvrzuje transakce, již není třeba drahých a energetický náročných těžebních strojů, jak je tomu například u bitcoinu, což navíc zabraňuje problémům se škálováním.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.