Novinky u daňového přiznání 2023

01_dane

Blíží se chvíle, kdy velká část lidí bude opět po roce řešit jednu z nejneoblíbenějších věcí – daně. My se dnes podíváme na to, na co budete muset dát pozor při letošním daňovém přiznání k příjmům za letošní rok. Jaké jsou novinky?

Daňová sleva na poplatníka

V roce 2022 byla zvýšena základní sleva na každého poplatníka daně z příjmů fyzických osob. Ta nyní činí 30 840 Kč, tedy 2 570 Kč na měsíc. Pokud jste zaměstnanci, již jste si této novinky všimli, jelikož jste daně za minulý rok platili již na zálohách. Pro ty, kdož daní samostatně, tedy nejčastěji OSVČ či jiní podnikatelé, se zvýšení slevy na poplatníka promítne do daní až nyní.

Nová sleva za zastavenou exekuci

Rok 2022 do našeho daňového systému přinesl taky nový druh slevy na dani. Tou je sleva zastavení marně vymáhaných exekucí, tedy těch, která nebyla úspěšný ani zčásti, trvajících déle jak 3 roky u pohledávek do 1 500 Kč bez příslušenství. Věřitel, který takto v roce 2022 zastavil exekuci, si letos při daňovém přiznání nebo zúčtování daně může 30 % této pohledávky bez příslušenství uplatnit formou daňové slevy. Musíte jen předložit usnesení o zastavení exekuce. Protože jde o pohledávky do 1 500 Kč, nejvíce můžete takto čerpat 450 Kč slevy.

Povinnost elektronického přiznání

Pokud jste podnikající osobou, která má IČO, je vám v prvním kvartálu tohoto roku zřízena povinně datová schránka. V důsledku toho také musí tito podnikatelé podávat daňové přiznání formou datové zprávy nebo jiného druhu elektronického podání. Například skrze aplikaci MOJE daně nebo EPO. Za nedodržení této formy je pak možná sankce ve formě pořádkové pokuty.

Limit, kdy nemusíte podávat daňové přiznání

Nově se zvyšuje limit pro zdanitelné příjmy, které zakládají povinnost podávat daňové přiznání. Od roku 2023 jde o 50 000 Kč ročně z předchozích 15 000 Kč. Máte-li tedy zdanitelné příjmy pod 50 tisíc korun, nemusíte podávat přiznání. Zvýšil se také limit pro vznik povinnosti daňového přiznání pro zaměstnance s vedlejšími příjmy dle § 7 až § 10 zákona o dani z příjmů. Z 6 000 Kč za rok jde nyní o 20 000 Kč ročně.

Zdroj: Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, https://www.mesec.cz/clanky/danove-priznani-a-zuctovani-dani-2023-co-bude-letos-jinak/

Náhledové foto – Pixabay

 

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.