Bylo líp. Koruna je sice silnější, ceny zboží a služeb ovšem neúměrně vzrostly

Určitě už jste na internetu zaregistrovali vášnivé debaty o tom, jestli se máme dnes lépe než v dobách minulých. Nedávná analýza společnosti Raiffeisenbank dává za pravdu spíše těm skeptičtějším hlasům, jelikož podle jejích posledních zjištění koruna oproti roku 1993 sice posílila zhruba o čtvrtinu, nicméně ceny za zboží a služby se zvýšily až trojnásobně. Z toho vyplývá, že předchozí generace si za stejnou sumu dokázala pořídit mnohem více věcí.

V porovnání s ostatními měnami si koruna nevede tak špatně

Ačkoli si lidé na prahu mezi dvacátým a jednadvacátým stoletím koupili za stejné peníze až třikrát více zboží, není to z mezinárodního pohledu vůbec nic neobvyklého. Pokud bychom v současné době porovnali nákup za 1000 korun v České republice a nákup za stejnou sumu v zahraničí, dostali bychom se k přibližně stejnému výsledku. Ceny za zboží v cizině totiž rostly prakticky stejným tempem, jakým posilovala česká koruna.

Česká měna zažila několik kritických období, všechna ovšem přečkala

Česká koruna vstoupila v platnost 4 roky po Sametové revoluci, tedy v roce 1993. Jen por zajímavost, bezprostředně po tomto historickém milníku naší státnosti klesla hodnota čskoslovenské koruny o neskutečných 114 %. Této situace samozřejmě mnozí podnikatelé využili a plody jejich práce dodnes sklízíme. Nakonec se ovšem z prudkého pádu dokázala oklepat. Druhý kritický moment už u české koruny nastal roku 1997, kdy celý svět zasáhla asijská měnová krize a koruna si v té době pohoršila o 14 %.

Třetí smutný okamžik historie české koruny se datuje na přelom let 2001 a 2002, kdy koruna rapidně posilovala a tuzemské společnosti, které vyvážely zboží do zahraničí, na tom výrazně tratily. Dosud posledním krizová situace nastala v roce 2013, kdy Česká národní banka uměle oslabila korunu, aby tak zabránila klesání cen a pustila do uvadající ekonomiky svěží vítr.

V té době se jasně projevila nespokojenost tuzemských obyvatel, kteří jsou na svou korunu, která se jako jediná nástupnická měna zemí bývalého Rakouska-Uherska používá až doposud, patřičně hrdí. Od zmíněného roku 2013 už koruna v podstatě jen vzkvétá.

brasik20@seznam.cz'

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.

2 komentáře

  1. aa@bb.cc'bn Odpovědět

    Nejsem ekonom. Ale naše ekonomika je silně zatížená dovozem materiálu a vývozem zboží, tedy oslabení koruny jí moc nepomohlo. Jediný, komu opravdu pomohlo, je banka, která na tom získala stovky miliard ročně. A zabránila posílení koruny, i když to trvalo 3 roky, takže nějaký trend k posílení tu byl. A když napíšete, že ČNB zabránila SNIŽOVÁNÍ cen, tak to určitě spousta lidí pochopí jako ožebračení.

  2. m.hulla@seznam.cz'MH Odpovědět

    Česká koruna vznikla až po vzniku ČR (1.1.1993), ne v r. 1989. Nevím kdy se narodil autor článku, ale celý článek je cca na takovéto úrovni…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *