Budou změny? Kolik bude stát dálniční známka v roce 2023

dálnice

S tím, jak se blíží konec roku, se řidiči tradičně začínají pídit po tom, kolik je bude stát v příštím roce dálniční známka. V době všeobecného zdražování je to otázka o to palčivější. Jak to tedy bude v roce 2023 na dálnicích vypadat? Dočkáme se zdražení, nebo se letos nemusíme bát?

Cena dálniční známky se nemění

Hned na začátek to nejdůležitější: ceny dálničních známek se příští rok nezmění. Vláda jejich cenu právě vzhledem k ekonomické situaci zafixovala a letos se měnit nebude. Dálniční známka pro osobní auto za starých dobrých 1500 Kč potěší všechny ty, kteří se musí potýkat s dnešní drahotou.

Výše uvedené samozřejmě neznamená, že by se snad v budoucnu dálniční známka nezdražovala, naopak. Podle plánu se bude od roku 2024 cena dálniční známky zvyšovat každoročně. Nyní ale ještě ne. Další novinkou bude, že v budoucnu se také bude uvažovat i o prodeji jednodenní dálniční známky, která by měla být vítanou změnou především pro zahraniční návštěvníky nebo sváteční řidiče.

dálnice

Foto: Pixabay

Dálniční známka a její použití

Dálniční známkou se musí prokázat každý uživatel rychlostních komunikací. Pokud podceníte koupi známky a vyjedete na dálnice bez ní, hrozí vám pokuta až ve výši 100 000 Kč. Na místě pak dostanete pravděpodobně i jednorázovou pokutu ve výši 5000 Kč. Od roku 2020 se dálniční známka prodává v elektronické podobě.

Dálniční známku nemusíte kupovat na délku celého roku, ale můžete ji pořídit jen na dobu 30 dní, v takovém případě vás vyjde na 440 Kč. Desetidenní známka je logicky ještě levnější a stojí 310 Kč. Elektronickou dálniční známku lze koupit na pobočkách čerpacích stanic EuroOil, ale také ji lze zakoupit na Poště, případně v samoobslužném kiosku. Nejrychleji však můžete dálniční známku koupit na e-shopu, což je způsob, který volí většina motoristů.

Zdroje informací: https://www.portalridice.cz/clanek/ridici-si-mohou-oddechnout-dalnicni-znamka-na-rok-2023-bude-stat-porad-stejne

https://auto-mania.cz/ceny-dalnicnich-znamek-pro-rok-2023-v-cesku-se-menit-nebudou-ale-slovenske-nejspis-o-neco-podrazi/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.