Bude Německo po volbách šetřit, nebo utrácet?

01_bundestag

Volby do německého spolkového sněmu se budou konat v neděli 26. září a předvolební průzkumy slibují zajímavý souboj mezi dosud dominantní koalicí CDU/CSU končící kancléřky Angely Merkelové a německou Sociální demokracií. Promluvit do souboje bude jistě chtít Strana Zelených, které průzkumy zatím přisuzují třetí místo. Jednotlivé strany mají mnoho rozdílů, ale také jednu společnou věc: mlčení pokud dojde řeč na jejich plány s Německým rozpočtem.

Zadlužené Německo?

Koronavirová pandemie donutila celou řadu zemí k rekordním rozpočtových schodkům. Dobře to známe z České republiky a ani Německo, jehož chování bylo co se rozpočtové odpovědnosti týče před koronavirem příkladné, se deficitu nevyhnulo.

V roce 2021 bude deficit 240 miliard eur, v roce 2022 potom 100 miliard eur. Pro Německo se jedná o netypickou situaci, přesto ale vzhledem k celkové ekonomické situaci země nejedná o nic tragického. Analytici ale upozorňují na něco trochu jiného.

Otázkou totiž je, jak se bude rozpočet Spolkové republiky vyvíjet dále není v tuto chvíli zřejmé. Ani jeden z kandidátů na kancléře totiž není k tomuto tématu příliš sdílný.

02_kanclerstvi

Foto: Pixabay

Vyrovnaný rozpočet nebo investice?

Německo je jedním z lídrů snah o transformaci ekonomiky na udržitelnou a nízkouhlíkovou. Toho je však možné dosáhnout pouze v případě, že bude vláda svolná do této oblasti masivně investovat. A to je zase dost těžko představitelné v případě, že bude chtít návrat k vyrovnanému rozpočtu.

Oba postupy mohou být ospravedlnitelné a v případě Německa realizovatelné. Problém je, že žádný z největších kandidátů, tj. Olaf Scholz ze Sociální demokracie a Armin Laschet z CDU, se nebyl schopen k jedné z nich přihlásit, resp. nebyl schopný říct, co jím zvolená cesta udělá z rozpočtem.

To, jakou cestu Německo zvolí, bude důležité i pro Českou republiku a Evropu jako celek. Německé volby se proto v poslední zářijový víkend vyplatí sledovat i nám.

Zdroj informací: https://www.e15.cz/zahranicni/setrit-nebo-investovat-kandidati-na-nemeckeho-kanclere-kolem-svych-planu-jen-mlzi-1383430

Náhledové foto: Pixabay

 

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.