Volby 2021: Jak chtějí strany řešit drahé bydlení

Volby

Volby se blíží, a tak je určitě dobré zaměřit se na kandidující subjekty a jejich recepty na řešení problémů, kterým Česká republika čelí či čelit bude. Dnes se zaměříme na to, jak kandidující strany a hnutí chtějí řešit palčivou otázku drahého bydlení v Česku. Pojďme tedy na to!

Hnutí ANO 2011 a ČSSD

Začneme u vládních stran. Hnutí ANO 2011, jehož celorepublikovým lídrem je premiér Andrej Babiš, chce vytvořit podmínky pro výstavbu státních bytů s možností odkupu nájemníky. Dále zmiňuje vytvoření podmínek pro PPP projekty v oblasti nájemního bydlení. Zdroje pro výstavbu lze dle ANO 2011 čerpat i z nepotřebného majetku státu či takzvaných brownfieldů. ANO chce také zajistit sociální bydlení pro nízkopříjmové a nižší DPH na stavebniny. Vedle ANO je ve vládě ještě juniorní partner – ČSSD. Ta chce prosadit zákon o veřejně prospěšných bytových společnostech (ČSSD si od toho slibuje zlevnění bytů až o 30 % a výstavbu 12-15 tisíc bytů ročně). Také chce zřídit Státní bytový fond, který bude skupovat byty na trhu a pronajímat je.

Koalice Piráti a STAN a SPOLU

Hlavními opozičními silami a vyzyvateli současné vlády Andreje Babiše jsou koalice Pirátů a Starostů a koalice SPOLU, která je tvořena stranami ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. První zmíněná chce zejména novelizovat podle koalice špatný vládní stavební zákon, aby byl efektivní. Dále zmiňuje koalice digitalizaci stavebního řízení. Dále chtějí Piráti a Starostové poskytnout obcím finance na vytváření vlastního bytového fondu, jako alternativy k tržním developerům. Koalice chce také zákon o podpoře bydlení. Koalice SPOLU pak chce nastartovat výstavbu bytů. Například tím, že se zjednoduší předávání státních pozemků obcím pro výstavbu městských bytů a využíváním brownfieldů pro stavbu. Koalice chce také nižší DPH (10 %) na výstavbu a rekonstrukce a podporu prvního bydlení, aby lidé dosáhli lépe na hypotéky.

SPD, KSČM a Přísaha

Poslední skupinou jsou strany SPD, KSČM a Přísaha. V oblasti bydlení chce SPD podpořit družstevní výstavbu, manželské půjčky rodinám, nájemní bydlení v obecních bytech a výstavbu startovacích a seniorských bytů.  KSČM má pak následující recept. Zlepšení nabídky nájemního bydlení a ulevení poptávky po nových a vlastních bytech. Poté také zrychlení stavebního řízení a zavedení novomanželských půjček. Přísaha Roberta Šlachty pak chce zajistit zrychlení výstavby pro vlastnické bydlení. To chce udělat Přísaha i za cenu, že by to znamenalo úpravu stavebního zákona (šanci mu však hnutí chce dát). Dále chce Přísaha podporovat výstavbu nájemního bydlení obcemi a samosprávami. Svůj program v této oblasti pak hnutí zakončuje zákonem o sociálním bydlení.

Zdroj: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/10-vyzev-strany-hnuti-volby-snemovna-dostupne-bydleni-hypoteky_2109070600_miz#m12
Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.