Bude letos v Chorvatsku draho?

chorvatsko

Letošní turistický boom v Chorvatsku bude nejspíš znamenat, že nejoblíbenější dovolenkový cíl Čechů bude praskat ve švech. Týkat se to bude hotelů, penzionů i pláží. O turisty v této destinaci nouze rozhodně nebude. Jak to ale bude s cenami? Na co by se měli Češi letos připravit?

Zlevňovat se nebude

I když bude letos provoz v Chorvatsku opravdu velmi frekventovaný, na ceny to nebude mít příliš velký vliv, alespoň ne v tom smyslu, že by se vyvíjely příznivým směrem. Ceny se pro turisty rozhodně nesníží, ba naopak, nejen za zmrzlinu si budou muset nějakou tu korunu připlatit.

Chorvaté se stále potýkají s vysokou inflací, která se pohybuje kolem jedenácti procent. Současně je – co se tržeb z turistického ruchu týká – stále potřeba dohnat předcovidovou dobu. I přes velký zájem lidí, kteří už od května najíždějí do letovisek, se Chorvaté stále potýkají s nedořešenými neduhy z covidové doby. Přesto hledí k letošní sezóně s velkým optimismem.

chorvatsko

Foto: Pixabay

Překoná letošní rok předcovidovou dobu?

Veljko Ostojič, ředitel společnosti Hrvatska udruga turisma, se dokonce domnívá, že vzhledem k poptávce za ubytování v Chorvatsku budou letos tržby vyšší než v posledním předcovidovém roce 2019. Již během června se teď pohybuje v Chorvatsku na půl milionu hostů.

Ubytování, které si lidé zajistili u cestovek ještě v přechozím období, byly zafixovány už v minulém roce. S těmi se již hýbat nebude. Pro některé turisty to tak bude znamenat v dnešní době obrovskou výhodu. Ubytování za nové ceny bude totiž podstatně dražší.

To, co šťastnější turisté nevydají navíc za ubytování, pocítí v peněžence například při koupi jídla v restauracích. V restauracích bude totiž letos výrazně dráž. Na druhou stranu se tomu asi v dnešní době nediví ani turisté, kteří letos do Chorvatska dorazili a dorazí. Inflace a covidové ztráty trápí nejenom Chorvaty. Jinými slovy, na zdražování jsme nyní zvyklí všichni z domova. V Chorvatsku to bude stejné.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/dovolena-chorvatsko-rozhovor-veljko-ostojic-ceny-ubytovani-restaurace.A220624_114409_eko-zahranicni_rie

https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/465032-vyplati-se-na-cestu-k-jadranu-predzasobit-velke-srovnani-ceskych-a-chorvatskych-cen

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.