Banky zvyšují úroky spořících účtů, zatím ale pomalu

penize-uroky

Nynější politika České národní banky a inflace v ekonomice způsobují, že komerční banky po dlouhé době výrazněji zvyšují úroky na spořících účtech. Zatím však pomalu a opatrně. My se na současnou situaci na tomto trhu podíváme podrobněji. Pojďme na to!

Okamžitě zareagovala MONETA a Hello Bank!

Česká národní banka minulý týden zvýšila základní úrokovou sazbu na 7 % p.a. Jde o pomyslnou vhozenou rukavici komerčním bankám, kterou do této chvíle zvedly dvě banky. MONETA Money Bank a Hello Bank! Již na změnu reagovaly. První z nich zvýšila úrokovou sazbu u spořícího účtu Spoření/Spoříto D z 3,3 % na 4,5 % p.a. pro vklady do 400 000 Kč. Tento typ spořícího účtu je však bankou nabízen teprve od června tohoto roku. Podmínkou pro tento účet je aktivní využívání běžného účtu. Na běžném účtu tak musíte mít alespoň 20 000 kč měsíčně a učinit alespoň 5 plateb skrze kartu.

Hello Bank! Z 3,1 % na 4,5 % p.a.

I druhá banka, která zareagovala ČNB nejdříve, tedy Hello Bank!, zvýšila úrokovou sazbu na spořícím účtu na 4,5 % p.a., a to z předchozích 3,1 %. Změny budou platit od 1. července a jedná se o úrok pro vklady do 200 000 Kč. Na běžném účtu u Hello Bank! Pak nadále beze změny platí, že se prostředky zde uložené úročí 0,5 % p.a.

Ostatní banky vyčkávají

Ostatní banky jsou spíše zdrženlivé a vyčkávají na vývoj situace. Další jednání rady České národní banky je totiž naplánované na 4. srpna 2022. Bude to velmi důležité zasedání, jelikož půjde o první zasedání nového složení rady, kde bude i nový guvernér Aleš Michl, kterého nově jmenoval prezident Zeman. Guvernér není zastáncem zvyšování úrokových sazeb, důležitější však bude, zda jej ostatní rady podpoří anebo budou nadále razit politiku zvyšování sazeb v boji s inflací. Postoj ostatních bank je tedy konzervativní a spíše čekají na následující vývoj.

Zdroj: https://www.mesec.cz/clanky/banky-znovu-zvysuji-urokove-sazby-sporeni-ale-jen-opatrne-neradujte-se/, https://www.finance.cz/542633-cnb-zvysila-urokove-sazby-na-7/

Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.