Britský export do EU se smrskl na polovinu

01_britain

Zprávy o vývoji britské ekonomiky jsou od začátku roku sledované opravdu pozorně. Ekonomové, analytici, ale i politici, čekají na to, jak bude vypadat reálný dopad brexitu na pátou největší světovou ekonomiku. A čísla prozatím dávají za pravdu těm, kteří varovali před tvrdým střetem s post-brexitovou realitou. Nyní zveřejněná lednová data ukazují, že dopad na obchod s EU bude mít brexit nemalý.

Lednová data

Nejzásadnější informací je dramatický pokles exportu z Británie do EU. Export poklesl o celých 41 procent v porovnání s prosincem 2020 a shodou okolností i v porovnání s lednem 2020. V lednu letošního roku tak britské firmy vyvezly do zemí Evropské unie zboží za 8.1 miliardy liber (téměř 247 miliardy korun).

Opačným směrem, z Evropské unie do Velké Británie, putovalo zboží dvakrát více, celkem za 16.2 miliardy liber (asi 494 miliardy korun). V tomto případě šlo o pokles o 29 procent. Vliv zmíněných poklesů na celkový objem britského zahraničního obchodu je obrovský, koneckonců Evropská unie je pro Velkou Británii nejvýznamnější obchodní partner. Pokles celkového objemu exportu a importu je pro ostrovní království největší od roku 1997.

Foto: Pixabay

Jaké jsou závěry

Zdá se zřejmé, že na poslední chvíli uzavřená dohoda mezi EU a Británií sice před definitivním odchodem země z EU sice vytvořila rámec pro budoucí obchodní vztahy, britským exportérům ale situaci příliš neusnadnila. Ti to koneckonců dávají hlasitě najevo a komentáře premiéra Johnsona o tom, že se jedná o dočasný stav, než si situace „sedne“, se vždy setkávají s ostrou reakcí z podnikatelských kruhů.

Lze si samozřejmě představit, že se na britském exportu skutečně podepsal konec přechodného období a postupem času dojde k určitému narovnání obchodních vztahů. Minimálně do určité míry se ale pesimistické výhledy pravděpodobně naplní. V synergii s pandemickým hospodářským poklesem čeká na Velkou Británii pravděpodobně ekonomicky problematické období.

Zdroj dat: https://edition.cnn.com/2021/03/12/business/brexit-uk-europe-exports/index.html

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.