01_zoufalstvi

Brit vyhodil při úklidu 270 milionů dolarů

To, že příliš pečlivý úklid se nemusí vyplatit, zjistil před několika lety mladý IT pracovník James Howells z Velké Británie. Když v roce 2009 vznikla kryptoměna bitcoin, Howells se jako „ajťák“ nadšený pro nové technologie začal podílet na její těžbě. Do roku 2013 zvládl natěžit sedm a půl tisíce bitcoinů, které samozřejmě v té době neměly žádnou závratnou hodnotu. V létě 2013 ale Howells harddisk, na kterém měl bitcoiny uložené, při úklidu domácnosti omylem vyhodil. S tím, jak cena bitcoinů rostla, si Howells začal uvědomovat, že udělal opravdu velkou chybu. Tu se nyní snaží napravit a svůj vyhozený harddisk hodlá vypátrat.

Jak se dají vyhodit miliardy?

Digitální měna bitcoin byla vytvořena v roce 2009 buď anonymním počítačovým programátorem nebo skupinou programátorů známých jako Satoshi Nakamoto. Bitcoiny jsou de-facto počítačové soubory uložené v „digitální peněžence“ v počítači nebo jiném zařízení. Mohou pak být použity jako platba, přičemž každá transakce je zaznamenána ve veřejném seznamu známém jako blockchain.

Současná hodnota bitcoinů, které Howells před lety natěžil je 273 milionů dolarů, což je v přepočtu téměř 6 miliard korun. Vzhledem k tomu, že nemají podobu pytlů s penězi ale nehmotných souborů, není velký problém je omylem vyhodit. A právě to, se Howellsovi povedlo.

02_bitcoin

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Plán na opětovné nalezení

Když Howellsovi došlo, co udělal, okamžitě vyrazil na městskou skládku ve velšském Newportu kde žije. Při pohledu na ohromnou hromadu odpadu mu však bylo jasné, že šance na to, že by disk náhodou našel, je prakticky nulová.

Nyní však Howells vypracoval plán na nalezení disku. Chce od města přístup k archivním datům, které by mu pomohly identifikovat specifickou část skládky, kde by se měl disk nacházet. Tu pak chce vytěžit, disk nalézt a za pomoci odborníků data zrekonstruovat. Městu za tuto možnost nabízí 25 % z celkové částky, při současné ceně za bitcoin by se jednalo o téměř 72 milionů dolarů, což by městu umožnilo např. vyplatit každému obyvateli 175 dolarů.

Město nabídku prozatím odmítlo. Howells se ale nevzdává a bude se snažit i nadále.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *