Jak konkrétně chce Biden pomoct ekonomice

Již se blíží doba, kdy se z Joe Bidena, který je nyní v souladu s tradicemi americké politiky nazývá  president-elect (zvolený prezident), stane oficiálně prezident Spojených států amerických. My se dnes podíváme an to, co od něj mohou jeho američtí spoluobčané čekat. Jako svou první prioritu si totiž vytyčil pomoci americké ekonomice tak, že do ní naleje téměř dva biliony dolarů, tedy cca 40 bilionů korun.

Zejména na ukončení pandemie covidu

V druhém lednovém týdnu představil Joe Biden plán toho, jak podpořit ekonomiku USA a skoncovat s dlouhodobou epidemií koronaviru. O tom jsme také informovali. Celková suma návrhu je 1,9 bilionu dolarů a měly by být přesunuty do projektů v prvních měsících Bidenova mandátu. Tento návrh Joa Bidena analyzovala agentura Reuters. Peníze mají směřovat zejména na boj s covidem. Dále mají také ulevit americkým domácnostem a v neposlední řadě mají tyto prostředky podpořit hospodářský růst prostřednictvím investic do soukromého sektoru.

Konkrétní částky

Agentura Reuters však uvádí, že značná část analytiků je znepokojena, jakým způsobem chce prezident Biden prostředky rozdělit. Celý balík má být rozdělen následovně. Asi 415 miliard dolarů má jít na boj proti koronaviru. Zejména na zefektivnění procesu vakcinace americké veřejnosti. Vakcinační program má být zaměř na to, aby po něm mohli žáci nastoupit do škol. Dále má jít zhruba bilion dolarů an přímou pomoct americkým domácnostem. Posledních 440 miliard pak bude určeno pro malé podniky, které byly koronavirovou pandemií nejvíce zasaženy.

Přímá pomoc lidem

Již nyní Američané pobírají příspěvky schválené Kongresem ještě za prezidentství Donalda Trumpa. K 600 dolarům, které schválil kongres na přelomu roku, se mají dle plánu Josepha Bidena přidat dalších 1400 dolarů. Dle se mají dávky v nezaměstnanosti až do září zvýšit z 100 dolarů na 400 dolarů na týden. Stejně tak by se měla zvýšit federální minimální mzda na 15 dolarů za hodinu. Jde tak vidět, že Biden chce své prezidentství začít obrovským ekonomickým stimulem a rekordním přerozdělením peněz v rámci ekonomiky. Jeho priorita je jasná. Co nejdříve ukončit pandemii a nastartovat americkou ekonomiku.  

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.