Test- covid

Prezident ČLK: Ve škole a v továrnách testy každý týden

V neděli vystoupil na televizi Prima prezident České lékařské komory Milan Kubek. V rozhovoru mimo jiné řekl, že po znovuotevření škol by se měli děti testovat na covid-19 každý týden. Stejně tak by měla tato praxe probíhat v továrnách a na dalších pracovištích. Jeho návrh podrobněji rozebereme.

Lepší využití antigenních testů

S takzvanými antigenními testy přišla vláda před Vánoci a díky nim umožnila, aby se každá osoba s zdravotním pojištěním v České republice mohla nechat zdarma testovat, zda nemá onemocnění covid-19. Prezident Kubek však způsob nakládání s těmito antigenními testy spíše kritizuje. Jejich smysluplnějším využitím, namísto libovolného testování se lidí, je podle něj pravidelné testování tam, kde by to mělo větší význam. Řekl například, že až se otevřou školy, bylo by dobré testovat děti každý týden těmito antigenními testy. Bylo by to dle něj efektivnější. Antigenní testování by mohlo ve školních kolektivech zamezit tomu, aby děti, kteří mají často úplně bezpříznakový průběh, nešířili covid-19 ze tříd do svých rodin.

Kubek navrhuje i testování ve firmách

Stejný způsob využití antigenních testů navrhuje prezident ČLK také pro továrny a další firmy, kde pracuje větší počet zaměstnanců na jednom místě. Typicky tedy půjde o továrny či otevřené kanceláře. Kubek v rozhovoru na TV Prima řekl, že by bylo dobré tyto provozy úplně uzavřít s tím, že jediný způsob, jak docílit jejich fungování, by bylo právě povinné pravidelné testování zaměstnanců.

Ministr Blatný to zatím na rozvolňování nevidí

Je však otázka, zda v dohledné době vůbec dojde k otevírání alespoň některých škol a tříd. Stejně tak asi není reálné nyní počítat s dalším uvolňováním platných opatření, která bojují proti šíření koronavirového onemocnění covid-19. Například minulý týden ministr zdravotnictví Jan Blatný uvedl, že zmírnění opatření, například ve formě přechodu do nižšího stupně PES, nyní nelze očekávat. Vše bude záviset na situaci v nemocnicích, které jsou nyní enormně vytížené. Zlepšení situace ohledně aktivních případů a pacientů v nemocnici je tedy podmínkou pro rozvolnění opatření.

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay.com
Článek čerpá z vystoupení prezidenta ČLK Milana Kubka na TV Prima 17. 1. 2021

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

3 komentáře

  1. Ludmila Odpovědět

    Zdravím, a mám připomínku a dotaz: Celá rodina jsme měli „Covid“ ,byli jsme tudíž na testech. Odběr nám dělali v Chrudimské nemocnici zdravotníci zababušení jako marťani -to je vše v pořádku! A teď nám má ve škole .rajtovat dítěti v nose učitelka – není to školená zdravotnice –pouze s rouškou na obličeji?!!!!! Nějak tomu nerozumím.!!!! Můžete mi dát rozumné vysvětlení ?Jestli to takto lze, tak co znamená ten cirkus kolem Covidu?????

    1. Honza Mikulín Autor příspěvku Odpovědět

      Tak je to preventivní testování, není třeba tolik opatrnosti, jako u testování lidí v nemocnici, kam jsou odkázaní lidé s podezřením na to, že covid mají (buď kontakt s nakaženým nebo již příznaky). Ano ideální by bylo, kdyby se vždy testovalo s největší ochranou, ale z logiky věci je pro prevenci lepší, když se to udělá takto s tím, že pokud je někdo pozitivní pošle se na konfirační test do nemocnice.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *