Brigádníci: raději kancelář než manuální práce

01_prace

Léto je vždy časem, kdy je na trhu práce zvýšená poptávka po krátkodobějších úvazcích, brigádách. Zejména z řad studentů, avšak nikoli jen nich. My se dnes podíváme, jak trh práce vzhledem k brigádám vypadá, a jaké trendy jsou zde patrné. Tak pojďme na to!

Raději práce v kanceláři, nikoli manuální práce

Na trhu práce lze pozorovat dva trendy. Brigád je málo. Stejně tak je však letos i menší zájem studentů. Mladí lidé navíc raději poptávají místa v kancelářích, nikoli například v zemědělství nebo na jiných pracovištích, kde je náplní práce spíše těžší, fyzická a manuální činnost. Právě v těchto sektorech je však nabídka pracovních pozic vyšší. Největší poptávka po brigádnících je totiž ve výrobních sektorech, automobilovém průmyslu nebo ve skladech. Zaměstnavatelé se snaží nalákat brigádníky například na vyšší hodinové mzdy, které se pohybují i okolo 150 Kč na hodinu a výše. Pro brigádníky také představuje problém vícesměnný provoz. Pracovní pozice na takových pracovištích jsou často z důvodu více směn odmítány.

Kam brigádníci nejvíce chtějí?

Jak bylo víše popsáno, v této době nepředstavují různé výroby či zemědělská pracoviště nejoblíbenější pracovní pozice pro brigádníky. O jaké místa tedy zejména studenti mají zájem? Jde o fyzicky nenáročné kancelářské a administrativní pozice bez angličtiny. Stejně tak brigádníky láká práce na různých recepcích. Lze tedy konstatovat, že v této době se poptávky zaměstnavatelů a potencionálních zaměstnanců (brigádníků) vůbec nestřetávají. Ba naopak.

Jaké peníze jsou nabízeny?

Jak to vůbec vypadá s brigádami v této době z hlediska odměny? Nabízené peníze za brigády se přirozené liší region od regionu. Lze však říci, že odměny se pohybují okolo 100-140 Kč za hodinu. Nejběžnější odměnou či mzdou pro brigádníky v nynější době je 120 Kč na hodinu, což v porovnání s předchozím rokem představuje spíše stagnaci, nikoli nárůst odměn.

 

Zdroj: Tisková zpráva Grafton recruitment
Náhledové foto – Pixabay

 

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.