Brazilští ochránci přírody žádají lepší pracovní podmínky

lesy

Více než 1 500 pracovníků brazilských federálních agentur pro boj proti odlesňování požaduje od prezidenta Luize Inacia Luly da Silvy lepší platové a pracovní podmínky. To vyplývý z veřejného dopisu, který společně podepsali a do kterého ve středu nahlédla agentura Reuters.

Lula chválí úspěch, ale zapomíná na ty, kteří za ním stojí

Pracovníci dostali za úkol prosazovat Lulův tvrdší postoj k odlesňování, který je klíčovým bodem jeho kampaně za znovuzískání vedoucí pozice Brazílie v oblasti změny klimatu, mimo jiné prostřednictvím udělování pokut za přestupky proti životnímu prostředí. Míra odlesňování v brazilském amazonském deštném pralese se za prvních 10 měsíců Lulova prezidentství snížila o 50 %, ale pracovníci tvrdí, že jsou stále nedostatečně placeni a přepracováni. Samotný Lula se mezitím na nedávném klimatickém summitu OSN COP28 v Dubaji chlubil jejich úspěchem.

Amazonie je klíčová pro boj se změnou klimatu

Amazonie, největší deštný prales na světě, má zásadní význam pro omezení změny klimatu, protože pohlcuje obrovské množství skleníkových plynů, které způsobují globální oteplování.

„Velká část výsledků v oblasti odlesňování byla plodem jejich práce,“  řekl šéf federální agentury pro ochranu životního prostředí (Ibama) Rodrigo Agostinho, jmenovaný Lulou, agentuře Reuters na okraj COP28. „Je to z jejich strany oprávněný nárok, ale pracujeme s omezeními,“ dodal Agostinho.

Bolsonaro oslabil ochranu přírody

Míra odlesňování prudce vzrostla za vlády pravicového předchůdce Jaira Bolsonara, který usiloval o zpřístupnění dalších oblastí Amazonie pro zemědělství a těžbu s tím, že to region vyvede z chudoby. Bolsonaro tedy oslabil orgány ochrany přírody a otevřeně je kritizoval za udělování pokut za porušování životního prostředí.

Zdroje info:X, https://www.reuters.com/world/americas/brazil-anti-deforestation-agents-protest-working-conditions-under-lula-2023-12-06/

Náhledové foto: Pixabay