Bosch do konce roku 2025 hodlá propustit až 1500 zaměstnanců

propousteni

Německá společnost Bosch se do konce roku 2025 chystá propustit až 1500 svých zaměstnanců. Propouštění pracovníků by se mělo týkat dvou německých poboček kousek od Stutgartu. Důvodem propuštění je snížená poptávka ohledně dodávky automobilových součástek. O snížení počtu zaměstnanců jako první informoval německý týdeník Automobilwoche. I oni se tak nevyhnuli trendu poslední doby, kdy mnohé technologicky zaměřené společnosti propouští své zaměstnance.

Snížení stavu je nevyhnutelné

Firma se kvůli snížené poptávce musí přizpůsobit. Do konce roku 2025 má v plánu se zbavit až 1500 zaměstnanců v oblasti vývoje, správy a prodeje v divizi Drives, nacházející se v závodech Feuerbach a Schwieberdingen. Nemusí se však jednat o přímé rozvázání pracovní smlouvy. Vybraným zaměstnancům nabídne přesun do jiného oddělení, jiným nabídne předčasný důchod nebo se domluví o dobrovolném propuštění.

Promyšlený plán

Bosch potvrzuje jednání se závodní radou, jak avizoval týdeník Automobilwoche. Cílem společnosti je udržet kvalitu i přes propouštění, a to prostřednictvím pestré škály školicích opatření. Už v létě byl Bosch zmiňován s propouštěním. Toto tvrzení firma ale vyvrátila, podle tehdejších informací se mělo jednat až o 80 000 zaměstnanců.

Původní 40hodinové pracovní směny mají skončit a nově je tak nahradí 35hodinové.

Nízký zájem e elektromobily

Hlavním problémem je nízká poptávka po elektromobilech. Přechod na elektromobilitu je navíc spojen s nižší zaměstnaností, stejně jako vyšší počáteční investice. Mezi další problémy patří:

  • slabá globální ekonomika,
  • přetrvávající inflace,
  • zvýšení nákladů na energie a suroviny.

Propouštění zaměstnanců se týká daleko více firem. Nedávno se doslova roztrhal pytel. Spotify, Microsoft, Amazon nebo Google Alphabet patří mezi ty firmy, které hodlají propustit část svých zaměstnanců. Opačnou cestou se vydává kalifornský Apple.

Velmi však bude záležet na tom, jak budou probíhat výše zmíněné důvody, a jaký odbyt budou mít elektromobily. Podle dostupných informací nové elektromobily nejdou tolik na odbyt, jak se původně předpokládalo.

Zdroj: https://www.reuters.com/business/autos-transportation/bosch-expects-cut-1500-jobs-by-2025-two-german-sites-2023-12-10/https://aussiedlerbote.de/en/bosch-plans-to-cut-1500-jobs-in-germany/

Náhledové foto: Pixabay