Obchod

Boj o prodavače: Velké potravinářské řetězce zvednou mzdy

Když přijdete do nějakého supermarketu s potravinami, budete určitě komunikovat s některými jeho zaměstnanci. V každém případě bude nutné setkání s prodavači a prodavačkami. Právě tato profese je z hlediska platu poměrně hojně diskutovaná a není se čemu divit. Vždyť prodavači se řadí mezi finančně značně podhodnocené pozice. To by se ale minimálně částečně mělo letos změnit. Už nyní od ledna mají dostat přidáno zaměstnanci společnosti Albert. Jiné řetězce by se měly zachovat stejně…

Navýšení mezd o 10 %

Renáta Burianová, prezidentka Unie zaměstnanců obchodu, logistiky a služeb (UZO), hovořila o tom, že by se postupně měly platy zaměstnanců supermarketů zvýšit o 10 %. Albert už nyní navýšil v průměru mzdy prakticky všem zaměstnancům o 9 %. Zaručené zvýšení u této společnosti činí 5 %. Jen pro představu, Albert zaměstnává více než 10 000 lidí ve 300 prodejnách. Na jejich mzdy vynaložil půl miliardy korun. Od konce roku 2016 mají zaměstnanci zvýšený plat o nějakých 60 %.

Obchod

Jaké bude zvýšení mezd u jiných společností?

Dana Bratánková, mluvčí společnosti Billa, hovoří o tom, že společnost minulý rok přidala zaměstnancům 17 %. Tento řetězec zaměstnává více než 6 000 lidí pracujících v 200 prodejnách. V Kauflandu hovoří o změně v oblasti benefitů a i vzdělávání. Pro tuto společnost pracuje 15 000 lidí ve 100 prodejnách. U Penny Marketu narostly platy zaměstnanců loni o 10 %, v případě pokladních o 15 %. V průběhu ledna, tedy nyní, se o platech bude jednat. Jinak tato společnost zaměstnává více než 5600 lidí ve 400 prodejnách. Globus do zvýšení mezd investoval v letech minulých polovinu zisků. Plat se navýšil o 40 %. Jinak tato společnost zaměstnává celkem 5 400 lidí v 15 hypermarketech. Zvýšení mzdy plánuje i Tesco, a to investicí do benefitů. Jinak Tesco zaměstnává v 200 obchodech 8 400 lidí. Zvýšit platy a nabídku benefitů hodlá i Lidl. Ten zaměstnává 11 000 lidí ve 250 prodejnách.

A co na to odbory?

Ty si samozřejmě přejí, aby se zvyšovala především základní mzda, jež je stále velmi nízká. Portál Platy.cz uvádí, že si prodavač vydělá od 17 000 do 31 korun za měsíc. Průměrná mzda přitom nyní činí 33 697 korun.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

2 komentáře

  1. Michal Odpovědět

    No jasně,důchodcům se přidalo, a to vám ukážeme důchodci,že se budete mít dobře!! My z vás ty prachy vyždímáme,abychom měli na své vysoké platy !!

  2. Občan Odpovědět

    Informace od kamaráda, vystresovaného referenta stavebního úřadu středně veliké obce s rozšířenou působností: po 5 letech na úřadě 30 800,- Kč hrubého a na ústa zámek. Divíme se pak, že stavební povolení trvají tak dlouho a jsme prý 160. na světě, když lidé raději prchají do marketů?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *