Jak šetří aerolinky: Ubírají v letadlech místa na nohy

Cestování prostřednictví low-cost neboli nízkonákladových letadel vám může ušetřit poměrně značnou finanční částku. Je to ale něco za něco, jak se ukázalo. Nízkonákladové aerolinie se snaží odbavit co největší množství cestujících v rámci jediného letu. A tak přidávají počet sedadel – na úkor prostoru na nohy. Snižování prostoru na nohy je dlouhodobým trendem, který pokračuje již neuvěřitelných deset let. Za tuto dobu byl prostor pro nohy zúžen o 7,5 centimetrů.

Nejen asijské aerolinie

Tento trend začal u asijských aerolinií, kde vzrostl počet obyvatel náležejících do střední třídy. A protože bylo každoročně potřeba odbavit větší a větší počet lidí, začal se zvyšovat počet míst pro cestujících. Airbus uvádí, že do letadla A330neo vejde maximálně 440 sedaček pro cestující – větší počet sedaček už by zasahoval do pohodlí cestujících. Aerolinky Cebu Air dostali do tohoto typu letadla sedaček 460. Došlo ke zmenšení prostoru toalet, kuchyňky a samozřejmě také zmenšení prostoru pro každého cestujícího.

Ušetřit se snaží i evropské aerolinie

Z evropských aerolinií je malým místem pro nohy pověstná zejména Ryanair. A vypadá to, že se to rozšíří napříč dalšími aeroliniemi. Důvod je jasný – pořízení nového letadla je totiž mnohem dražší, než úprava těch stávajících. Nejde totiž jen o samotné pořízení nového letadla, musí se vyřídit také spousta povolení, což je náročnější jednak na administrativu, ale také je to časově náročnější.

Zmenšení sedaček

A protože zmenšovat prostor na nohy nejde donekonečna, rozvíjí se nový způsob, jak dostat do omezeného prostoru letadla více cestujících. Zmenšení sedaček. Aerolinky Qantas si mohli dovolit snížit cenu letenek až o polovinu, protože zúžili sedačky. Avšak zvětšovat počet cestujících v rámci jednoho letadla nejde pořád. Letadla totiž musí splňovat podmínky rychlé evakuace – která se samozřejmě s rostoucím počtem cestujících zvyšuje.

Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.