BIS: Popírači covidu a dezinformátoři na jedné lodi

Covid_01

Bezpečnostní informační služba zveřejnila svou výroční zprávu za rok 2020. Podle ní takzvané anticovid hnutí spojilo lidi, kteří se vymezují proti vládním protiepidemickým opatřením, a dezinformační scénu. V tomto roce se konspirace a dezinformace dostávaly k daleko větší části veřejnosti než obvykle. Přesto se hnutí obyvatele ve velkém měřítku zmobilizovat nepodařilo.

Odpůrce opatření oslabily vzájemné spory

Vliv odpůrců boje proti pandemii omezily zejména vzájemné rozpory mezi jejich představiteli. Alespoň to dále říká výroční zpráva Bezpečnostní informační služby. Témata dezinformací se ustálila u kritiky politického systému a politické reprezentace, jakož i členství České republiky v NATO a Evropské unii. Bezpečnostní informační služba tak uzavírá, že tuzemský tematická dezinformační tvorba je dlouhodobě v souladu se zájmy Ruské federace.

Co spojilo Anticovid hnutí s dezinformátory

Odpůrce opatření proti covidu spojily s dezinformátory zejména negativní reakce vůči protiepidemickým opatřením. Stejně tak však dezinformátoři i anticovid hnutí bagatelizovali či dokonce vyloženě popírali existenci viru způsobujícího onemocnění covid-19. Došlo tedy dle BIS k propojení nespokojených občanů s českou dezinformační scénou. Dle BIS se pak obě skupiny podílely na pořádání různých protestních akcí.

Společnost se jim zmobilizovat nepodařilo

BIS sledovala situaci v tomto hnutí kvůli možnému zneužití negativních nálad ve společnosti k podněcování násilí nebo záměrnému šíření nepravd. Pravou je, že dle BIS se v roce 2020 dezinformační scéna dostala blíže k většinové české společnosti a oslovila více lidí, než je obvyklé. I ta část společnosti, která se spíše vyhýbá zavádějícím informacím se nyní k produktům dezinformátorů dostala. Stejně tak dezinformační scéna tlačila na tradiční a seriózní média a média veřejnoprávní. Neustále dezinformace dle BIS dlouhodobě podporují rezignaci části lidí na fungování státu jako takového. To stát limituje v komunikaci strategických témat. Přesto však BIS uzavírá, že většinu společnosti se nepodařilo dezinformátorům oslovit.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/bis-vyrocni-zprava-dezinformace-extremiste-covid-koronavirus-rusko-cina.A211123_101019_domaci_lre
Náhledové foto – Pixabay

 

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.