Lyžařský výcvik jako finanční past na rodiče či školy

Lyžák

Zima je v plném proudu a u mnohých škol se neúprosně blíží lyžařský výcvik. Týden, na který se vždy těšily skoro všechny děti. Není se čemu divit, vždyť mohou být týden spolu a budou si užívat skvělého sněhu, sjezdovek a všeho kolem. Sněženky a machři ale zřejmě domachrovali. Covidová pandemie je totiž v plném proudu. Rodiče se už často začínají ptát, jak to vlastně bude a co se stane s jejich prostředky, jež na lyžák vynaložili.

Minimum informací

Bohužel. Jak už to tak v našem státu bývá, k poměrně důležitým tématům toho víme minimálně. U lyžařských výcviků je tomu stejně. A co říkají aktuální vládní ustanovení? Děti na 12 let musejí být očkované, jinak na sjezdovky nemohou. Tedy ne dlouhodobě. S negativním PCR testem mohou užívat radovánek dva dny. Poté se testy musí opakovat. Jak tedy z celé situace ven?

LyžákFoto: Pixabay

PCR testy na hotelech jako nesmysl

Jen velmi složitě by bylo možné realizovat třikrát týdně PCR testy přímo na hotelech, potažmo u sjezdovek. Vyhodnocování je zdlouhavé, případná infekce by lyžák zlikvidovala úplně. Aktuálně se hovořilo o tom, že by neočkované děti byly na sjezdovce 2 dny a poté by si mohly užívat jakési zimní školy v přírodě. Hotový nesmysl. Za 2 dny se začátečníci lyžovat nenaučí, navíc budou chtít logicky na sjezdovku. Nudné procházky jim vonět nebudou.

Rodiče už zaplatili

Někteří chtějí pochopitelně peníze zpět a dítě na lyžák pouštět nechtějí. školy se tak dostávají do nepříjemné situace. Počítalo se totiž většinou jen s tím, že se pojistí pro případ, že by vláda zakázala lyžovat úplně. Takto jsme opět na něčem polovičatém. Hotely už pochopitelně peníze vybraly a budou chtít storno poplatky. Kdo je zaplatí? Rodiče, kteří o nich nic moc neví? Škola, jíž jsou takto házeny klacky pod nohy? Těžko říct. Tak jako tak je v tom docela velký chaos.

Natěšené děti se možná mohou jen těšit

Možná kdyby byla věková hranice pro to, aby se děti nemusely testovat poněkud níže, nic moc by se asi nestalo. Na lyžák zpravidla vyráží sedmáci či osmáci. Možná varování pro příští rok, kdy by mohly vyrazit šesté ročníky. I tak je toto ale jen otázkou úvah a ničeho jiného. Situaci je třeba řešit nyní, koncepčně a na úrovni ministerstva. To se ale nic moc neděje.

Zdroje info: Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/lyzarsky-kurz-skola-covid-pravidla-ockovani-test-prodelani-nemoc.A211203_194644_domaci_lisv
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/vetsina-skol-rusi-poznavaci-i-lyzarske-kurzy-40336376

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.