Zlato je perfektní doplněk portfolia. Co vše dokáže?

Zlato

Jste jedním ze zodpovědných jedinců a staráte se o své volné finance? Chcete zatočit s nepříjemnou inflací a zajistit si bohatší budoucnost? Pak se neobejdete bez pravidelného investování. Dávejte si však pozor, aby ve vaší strategii nechybělo zlato. Proč?

Vyvážení portfolia

Je naprosto jasné, že drtivou většinu dlouhodobého portfolia tvoří hlavně akciové a dluhopisové ETF. Tyto instrumenty jsou sice skvělá volba, ale samy o sobě rozhodně nestačí. Ačkoliv v časech ekonomické pohody jejich hodnota stoupá, v dobách krizí naopak strmě padá do červených čísel (klidně až o 40 %).

A zde přichází na scénu investiční zlato. Tato komodita se totiž chová jinak než zmíněná ETF. A přesně proto funguje jako skvělý diverzifikační nástroj. V dobách pohody pomalu zvyšuje svou cenu (většinou o hodnotu inflace), přičemž v období problémů stoupá strmě vzhůru. Z toho důvodu se jedná o ideální a uznávanou protiváhu portfolia.

Odborníci doporučují, aby zlato tvořilo přibližně 10–15 % celkového portfolia.

Spolehněte se na slitky

Jasnou volbou je hlavně fyzické držení zlata. To je mnohem bezpečnější než zlatá ETF, případně akcie zlatých firem. Zaměřte se především na švýcarské zlaté slitky z uznávané rafinérie Argor-Heraeus.

Ty jsou opatřené bezpečnostním hologramem, který prokazuje jejich pravost, ryzost a samozřejmě i hmotnost. Stejnou technologii najdete na bankovkách a cestovních pasech vyspělých států. Jedná se tedy o 100% ověřené kusy, které kdykoliv v budoucnu snadno prodáte potenciálním zájemcům.

V České republice a na Slovensku dané produkty výhodně prodává třeba oblíbený obchod Zlatovna. Tito odborníci provozují vlastní e-shop, v němž si objednáte slitky/cihličky až domů. Mrkněte se na webové stránky pod odkazem v první půlce článku a uvidíte sami.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.