Biden a Čína – pokračování Trumpovy politiky

Joe Biden

V lednu 2021, krátce po nástupu Josepha Bidena do úřadu prezidenta Spojených států amerických, došlo také na první vyjádření jeho administrativy, z kterých lze usuzovat budoucí postoj 46. prezidenta USA ve vztahu k Číně. Změní se v něčem postoj Bidena od postoje Trumpovy administrativy?

Čínský prezident na Světovém ekonomickém fóru

Čínský prezident Si Ťin-pching vystoupil letos na Světovém ekonomickém fóru. Jeho projev byl do značné míry o jednom tématu. Ekonomickém ale i politickém vymezení se vůči Západu a varování před možnými následky protičínské ekonomické strategie nové administrativy USA. Řekl totiž, že pokud by se v světové ekonomice budovaly malé kruhy, být ve studené válce, izolovat se, odmítat, vyhrožovat a zastrašovat nebo zavádět sankce na určitá zboží není správným řešením nynější ekonomické situace. Ve svém projevu nepoužil označení Spojených států ani prezidenta Bidena. Světová média v čele s The Guardian však interpretují proslov jako jasné vymezení se a varování před jakýmkoli negativním postojem nové Bidenovy administrativy.

Trumpova vláda přitvrdila v protičínské rétorice

Bidenův předchůdce Donald Trump začal být vůči Číně velmi ostrý. Během jednoho funkčního období, které mu voliči vyměřili, započal celní válku s Čínou a rétoricky se vůči této asijské velmoci všemožně vymezoval. Například Trumpův ministr zahraničí Mike Pompeo kritizoval Čínu kvůli jejím koncentračním táborům pro Ujgury a nazval to genocidou. Z prvních kroků Joe Bidena jako prezidenta USA, nelze usuzovat, že by se tvrdý přístup k Číně nějak měnil

Bidenova politika vůči Číně

První kroky totiž nebyly vůbec nikterak smířlivé. Naopak. Lze to vidět například na prohlášení amerického ministerstva zahraničí. To vyzvalo Peking, aby přestal s vojenským, diplomatickým a ekonomickým tlakem na ostrovní stát Tchaj-wan. Odsoudili tak narušení tchajwanského vzdušného prostoru čínskými letadly z ledna. Dále Biden vyzval k podpoře domácí ekonomiky a nakupování lokálního zboží. To čínský prezident rovněž kritizoval, když požadoval zbavení světové ekonomiky diskriminace.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.