Češi a letní dovolená: jak jsme na tom ve srovnání se světem

Dovolená

Asistenční společnost Europ Assistance si nechala u agentury Ipsos zpracovat průzkum v 21 zemích světa včetně České republiky. Z něj lze vyčíst zajímavé srovnání toho, jak hodlají lidé z 11 evropských a deseti mimoevropských zemí trávit svoji dovolenou.

Češi a dovolená

V období od července do září hodlá do zahraničí na dovolenou vycestovat 58 procent Čechů, asi čtvrtina lidí bude cestovat po Česku a zhruba desetina z celkového počtu zůstane celou dobu doma. Součástí průzkumu byla i otázka no to, kolik lidé hodlají za dovolenou zaplatit. V průzkumu nebylo specifikováno, kolik osob náklady pokryjí ani jak dlouhá dovolená bude.

Dovolená

Foto: Pixabay

Průměrná částka, kterou Češi hodlají letos za dovolenou utratit, činí necelých 37 000 korun. Z 21 zemí, které průzkum pokrývalo je to přitom nejméně. Podle zadavatele průzkumu je to dáno tím, že Češi stále preferují bližší destinace, a i když roste podíl zájezdů vyšší kategorie, stále jsou oblíbené i levnější zájezdy bez jídla, nebo jen se snídaní.

Na druhou stranu plány Čechů nejméně ze všech zemí ovlivnila inflace. U nás je to pouze 23 procent lidí, naopak v Itálii muselo kvůli inflaci své plány změnit více než 50 procent lidí.

Srovnání se zahraničím

Pro srovnání, průměrný Němec hodlá vydat na letní dovolenou v přepočtu asi 73 500 Kč. Zajímavé je také to, že Češi se nejčastěji ze všech Evropanů rádi vrací na místa, které znají. Dělá to tak 51 procent Čechů.

Hlavním účelem dovolené je pro Čechy odpočinek, pracovat hodlá 18 procent dovolenkářů. Například Britové nebo Švýcaři ale na dovolené pracují až ve 40 procentech případů.

Zdroje informací: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/2530483

https://www.epochtimes.cz/2024/06/11/do-zahranici-na-letni-dovolenou-pojede-vetsina-cechu-nejvice-do-italie/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.