Investory děsí plány na zvyšování daní a bitcoin padá

02_bitcoin2

Bitcoin i další kryptoměny se v posledních dnech ocitly hluboko v červených číslech a pokračovalo jejich rozprodávání kvůli vážným obavám investorů z toho, že americká vláda hodlá v blízké budoucnosti zvýšovat daně. Výrazné cenové fluktuace jsou nicméně pro kryptoměny typické. Otázka tak zní, zda je současný pokles pouze tradičním výkyvem, anebo má hlubší podstatu. Nutno podotknout, že se najdou i tací, kteří sázejí na tu druhou možnost.

Bitcoin na sestupné trajektorii

Bitcoin poprvé od začátku března klesl pod hodnotu 50 000 dolarů za jednu minci. Konkrétně byl počátkem pátku bitcoin na hodnotě 49 759 dolarů, konkrétně to znamená pokles o více než 9 %. Druhá největší kryptoměna Ether potom oslabila o více než 12 % na cenu 2 263 dolarů za jednu minci. Ceny kryptoměn tak kopírovaly ceny akcií ve stejném období. Investory totiž vyděsila některá vyjádření představitelů Bidenovy administrativy týkající se potenciálního zvýšení daní z kapitálových zisků.

Bílý dům navrhl zvýšit daně z kapitálových zisků na 39,6 % pro lidi, kteří vydělávají více než milion dolarů ročně. Oproti nynějším 20 % se tak jedná o výrazné zvýšení. Spolu s dodatečným odvodem, který lidé s vysokými příjmy platí na financování zákona o dostupné péči, by horní sazba byla ještě vyšší. Ne snad, že by Bidenovy plány nebyly již nějakou dobu známé, teprve tento týden se ale projevily na investičních trzích.

01_bitcoin

Foto: Pixabay

Proč klesá bitcoin?

V souvislosti s výše uvedeným se investoři obávají, že vyšší daně z kapitálových zisků by omezily poptávku po kryptoměnách, jako je bitcoin a mohou tak udělat krátký proces s růstem posledních měsíců. Obavy z růstu daní ale nejsou jediným faktorem, který tlačí na bitcoin a další kryptoměny.

Investoři se však také obávají možných regulatorních zásahů v řadě států (dlouhodobě má s bitcoinem problémy např. Turecko) a znervózněl je také neúspěšný vstup společnosti Coinbase na burzu. Tato situace je do jisté míry paradoxní, neboť bitcoin byl představen s motivací vyvinout měnu, která bude na aktuální politické situaci a situaci na ostatních trzích nezávislá. Kryptoměny se však v tomto ohledu staly zcela standardním investičním nástrojem, který se chová stejně jako všechny ostatní.

Zdroj informací: https://www.itbiz.cz/zpravicky/cena-bitcoinu-se-vratila-pod-hranici-50-000-dolaru

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.