Bašta jako prezident odvolá vládu: Lže nebo hrozí pučem

Jaroslav Bašta

V každých volbách slibují kandidáti často věci, které splnit nejdou či je ve své funkci prostě splnit nemohou. Úplně nový rozměr tomu však dává kandidát na prezidenta Jaroslav Bašta z SPD, který jako svůj hlavní bod ve svém programu prezentuje odvolání vlády i přesto, že tato by v rukou premiéra nerezignovala. Hovoří o tom ve videích, heslo je na grafikách a billboardech. Pravdou však je, že tento v rozhovorech často pomýleně vypadající postarší kandidát, buď záměrně lže, což je pravděpodobnější varianta, nebo vědomě hrozí protiprávním a protiústavním pučem.

Jako jediný řekl, že odvolá vládu

O voliče, kteří jsou nespokojeni s vládou, bude nejspíše Bašta bojovat zejména s Andrejem Babišem (ANO). I ten je však natolik soudný, jako každý jiný kandidát, že neslibuje odvolání vlády prezidentem bez předchozí demise vlády. K takovému kroku přistoupil pouze Bašta, v ústavě však není jediné ustanovení, které by jej k tomuto zmocňovalo. Ústava toto neupravuje, a protože státní moc lze vykonávat jen v rozsahu a způsobem, který ukládá zákon, nelze si takovou pravomoc bez zmocnění nárokovat. Bašta a celá SPD se odvolává na názory „právníků“, kteří dle nich vykládají článek, ve kterém stojí, že „Prezident jmenuje a odvolává vládu“, tak, že jmenovat i odvolat vládu může prezident libovolně. Jaroslav Bašta se odvolává na konkrétního právníka – Zdeňka Koudelku. Tedy ústavního právníka a současně experta Trikolory, který v minulosti byl poslancem za ČSSD, do senátu kandidoval za koalici složenou i z SPD a v minulosti například připravil amnestii pro Václava Klause. Dále Bašta jmenuje další zastánce tohoto výkladu Pavla Hassenkopfa a Jana Kudrnu.

Kudrnu cituje i Okamura

Právníka Jana Kudrnu cituje ve svých příspěvcích také Tomio Okamura. Dle jeho devět let starého výroku usuzuje, že prezident vládu odvolat může. Web iRozhlas.cz však kontaktoval tohoto právníka, které uvedl, že jde o vytržení z kontextu a že je jasné, že toto prezident udělat nemůže. Jde o pravomoc, kterou může využít prezident v krajním případě, nikoli kdykoli, kdy si zlíbí, jen protože se mu vláda nezamlouvá. Na distancování od citovaného výkladu však Okamura již nereagoval a stojí si za tím, že prezident na toto dle článku 62 Ústavy právo má.

Slibuje protiústavní puč

Ústavní právník Jan Kysela například v médiích uvádí, že prezident tuto kompetenci zkrátka bez dalšího nemá. Dle ústavního právníka Marka Antoše pak článek 75 uvádí, že prezident republiky odvolá vládu, která nepodá demisi, ačkoliv ji byla povinna podat, tím je dle Antoše jeho pravomoc vyčerpaná. Žádné další případy Ústava nezná a ze systematického výkladu ani další nalézt nelze. Jde tedy o jediný případ, kdy prezident může odvolat vládu, která nepodala demisi. Kysela dále dodává, že pokud pan Bašta říká to, co říká, a co Tomio Okamura velmi propaguje na sítích, pak jde o slib protiústavního jednání, které se dá kvalifikovat přinejmenším jako puč. Možný budoucí prezident nám totiž slibuje, že protiústavně svrhne vládu, která má důvěru Sněmovny volené lidmi.

Zdroj: Zákon č. 1/1993 Sb., Ústava České republiky, https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/prezident-kandidat-volba-pravomoci-odvolani-vlady-spd-hoax_2301040620_pik, https://manipulatori.cz/basta-ani-nikdo-jiny-by-nemohl-jen-tak-odvolat-vladu/

Jaroslav Bašta a Vladimir Putin: Foto autor Presidential Press and Information Office: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vladimir_Putin_9_November_2000-4.jpg

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.