Zelená politika jako nástroj výdělku bohatých. Bohužel logická věc

Zelená energie

Došlo k poklesu podílu fosilních zdrojů na celosvětové spotřebě energie o celé 1 %. Konkrétně z 82 na 81 %. Hurá, konečně se udělalo něco pro naši planetu. Opak je ovšem spíše pravdou. Celé toto jediné procento stálo za uplynulých 10 let zhruba 3 800 miliard dolarů. Neuvěřitelná cifra. Přesně tolik peněz nainvestovaly společnosti do rozvoje obnovitelných zdrojů. Politolog Petr Robejšek hovořil dokonce o tom, že se majetek obyčejných lidí přestěhoval do rukou finanční šlechty.

Trocha čísel na začátek neuškodí

Zajímavý je celkový podíl solární a větrné energie na celku. Jde o pouhých 7 %! Nejvíce je zastoupena v rámci celosvětové spotřeby ropa spolu s uhlím a plynem. Jde o 82 %. Zbytek činí energie z jádra, tedy 4,2 %, a vodní energie, a to 6,8 %. Statistical Review of World Energy 2022 v tomto ohledu hovoří jasně. Pouze od 10. do 15 % emisí CO2 za rok je nějak spojeno s člověkem.

Klima je složitá záležitost

Nepochybně. V rámci klimatu existuje spousta nepředvídatelných vlivů. Počítat je bohužel třeba také s tím, že je aktuálně plyn poměrně často nahrazován uhlím, a to nejenom v souvislosti s ruskou válkou. Bohužel naše elity pouze dosáhly toho, že se průmysl odstěhoval do Asie. Uvědomit bychom si určitě měli fakt, že je na tomto průmyslu do značné míry závislý také náš blahobyt.

Neustále stejný příběh

Pohádka se opakuje pořád dokola. Nic jiného v tom není. Myšlenka je krásná, ale realizace takřka nemožná. Tedy ne v aktuální podobě. Zelená energie nemůže fungovat jako všemocný spasitel. Takto to prostě a jednoduše nefunguje. Zatím to vypadá tak, že několik nejbohatších lidí chce být ještě bohatší. Mají se nastavit nová pravidla pro obrozený kapitalismus? Obyčejní lidé budou zkrátka chudnout a peníze poputují těm bohatším. Zdražení hypoték, elektronizace finančních prostředků a další kroky jsou bohužel jakýmisi doklady toho, že to k onomu cíli spěje. Vydírat se z hlediska vytápění nějakými vymyšlenými hříchy zkrátka nelze a co je zelené, není primárně skvělé a pro všechny.

Zdroje info: https://www.iea.org/reports/world-energy-outlook-2022

https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/klima-ekologie-zadluzeni-inflace-energie-robejsek.A230103_175419_eko-zahranicni_albe

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.