Babiš komentoval slovenské volby v době moratoria. Šimečka mu to slušně vrátil

Babiš a Orbán

Slovenské volby jsou za rohem a jejich sledovanost je enormní. Není se čemu divit, jelikož Ficova strana Smer-SD má poměrně solidní volební preference. Zkrátka to vypadá, že po sobotních volbách se může stát vítězem. Obávají se toho nejen mnozí Slováci. V evropských médiích se jméno bývalého premiéra Slovenska propírá vcelku často s tím, že by Slovensko mohlo právě díky tomuto muži směřovat mnohem více na východ a vzdálilo by se západním demokratickým hodnotám. Na Slovensku nyní panuje jakési moratorium a nikdo se k politickým stranám nevyjadřuje. Tuto skutečnost tak nějak zřejmě nepochopil náš expremiér Andrej Babiš, který si na sociální síti X nechal poplakat své srdíčko.

Babišovi na Slovensku záleží

Tak tomuto muži záleží na všech. Měli bychom se mít všichni rádi. Proto, že mu právě na našich sousedech záleží, rozhodl se vyjádřit svůj názor. Progresívne Slovensko pana Šimečky přirovnal k našim Pirátům. Rozepsal se o tom, že tato strana vítá migranty, je pro legalizaci drog, vyšší daně, nižší důchody a také je poslušná Bruselu. Píše také o tom, že takto to dopadlo v České republice a Slovensku podobný osud nepřeje. Chce mít pochopitelně se Slovenskem co nejlepší vztahy. Člověk si domyslí, že by pochopitelně nejraději viděl u moci Fica a šli ještě s Orbánem na kávu.  

Michal Šimečka odpověděl slušně a prakticky

Psal hlavně o tom, že má pan Babiš poněkud volnější vztah k zákonům, ale mohl by zkusit respektovat aspoň ty slovenské. V době moratoria se totiž na Slovensku nesmí nikdo vyjadřovat v prospěch nebo neprospěch konkrétního kandidáta ve volbách. To tak nějak Andreje Babiše zřejmě nezajímalo. Mimo jiné také slovenský politik zdůraznil, že Andrej Babiš se hlásí ke stejné politické frakci evropských liberálů jako jeho strana Progresivne Slovensko. Bylo by podle něj na čase, aby se i český politik nad tímto zamyslel.

Uživatelé sociální sítě se za Babiše omlouvají

Ano, skutečně se spousta takových najde. Komentáře u jeho videa rozhodně stojí za přečtení. Člověk se alespoň pobaví, když už nic jiného. Někteří uživatelé chtějí Babiše vyměnit za Tatry. Jiné píší i tom, že nerespektuje vůbec nic. V diskusi se píše také o kňučení. Člověk si prostě najde to své. Vyjadřovat se ale v době moratoria k volbám v sousední zemi může skutečně jen člověk, který nerespektuje nikoho a nic.

Zdroje info: Autor, Twitter, https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/slovensko-volby-smer-progresivni-slovensko_2309272214_mst, https://ct24.ceskatelevize.cz/specialy/slovenske-volby/3617482-smer-sd-pred-sobotnimi-volbami-na-slovensku-vede-velmi-tesne, https://www.theguardian.com/world/2023/sep/27/slovakia-knife-edge-elections, https://apnews.com/article/slovakia-election-fico-ukraine-russia-democracy-smer-e9e04e59361d927918ff9e8e6e830694

Andrej Babiš a Viktor Orbán: Náhledové foto Úřad vlády České republiky

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.