Bouře realitního trhu by se měla příští rok zklidnit

01_hypoteka2

Rok, který nyní končí, tedy roku 2021, byl pro realitní trh bouřlivým. Následující rok 2022 by však mohl být v tomto ohledu o něco klidnější. Mělo by dojít ke zpomalení trhu i zpomalení růstu cen nemovitostí. Na situaci pak vytěží ti, kdož si nakoupili nemovitosti za nízkých úrokových sazeb, protože i ty by měly být definitivně minulostí. Kvůli méně dostupným hypotékám by se pak však měly upevnit rozdíly mezi vlastníky a nájemníky. To i další predikce vycházejí z analýzy Petera Višňovského ze společnosti LEXXUS.

Rok 2021 jako unikát

Rok 2021 byl pro trh s nemovitostmi významný a do jisté míry unikátní. Objem hypoték, které byly poskytnuty dosáhl 400 miliard korun. Dále se zájem o nemovitosti setkal se snahou lidí bránit své úspory před výraznou inflací, která se stala realitou zejména v druhé polovině roku. Cena nemovitostí také výrazně rostla. Například v Praze meziročně o 15 %. Tyto faktory pak budou mít následující důsledky. Rostoucí ceny a rostoucí úrokové sazby hypoték z trhu zčásti vymažou zájemce o nákupy nemovitostí. Přirozeně také většina těch, kdož už nemovitost pořídili, nebudou poptávat další.

Situace na začátku roku 2022

Jak tedy v tomto ohledu začne nadcházející rok? Vstoupíme do něj ve chvíli, kdy jsou úrokové sazby okolo 4 % a ČNB nejspíše bude dále přitvrzovat podmínky potřebné pro získání hypotéky. Realitní trh tedy bude nadále přefouklý. I nadále bude platit stav, kdy se staví asi jen pětina potřebných bytů a povolovací procesy váznou. Nabídka bude tedy převyšovat poptávku a pokles cen nemovitostí tak nemůžeme očekávat. Přesto by měl být v tomto ohledu rok 2022 klidnější. Zejména v jeho druhé polovině, kdy by měl klesat zájem kupujících a zpomalení růstu cen. Pokles cen to však nepřinese, zpomalí se však růst cen. Měl by však zlevňovat stavební materiál.

Jistota: slabá nabídka

Jistotu však bude i v nadcházejícím roce představovat slabá nabídka bydlení. Nové byty, pakliže budou vznikat, kvůli povolovacím procesům a faktické stavbě, přibydou až v delším časovém horizontu, a to ještě za předpokladu, že se výrazně zvýší počet projektů, který by mohl uspokojit poptávku po bydlení. V dalších letech lze také očekávat zvýšení počtu lidí, kteří si vlastní bydlení nebudou moci dovolit a budou tedy žít v nájemním bydlení.

 

Zdroj: Tisková zpráva z PROTEXT, dostupná z: https://www.protext.cz/zprava.php?id=38368
Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.