Aston Martin: Luxusní značka na prahu zásadního obratu

Auto chodník

Britská automobilka Aston Martin, jejíž vozy se proslavily v bondovkách, zažívá v posledních letech výrazný přerod. Pod vedením miliardáře Lawrence Strolla, který stanul v čele společnosti v roce 2020, došlo k restrukturalizaci výroby, finančnímu posílení a uvedení nové modelové řady. Nyní se Aston Martin s podporou Formule 1 a přitažlivým portfoliem chystá dosáhnout pozitivního cash flow.

Nová éra luxusní značky

Lawrence Stroll, výkonný předseda představenstva Aston Martinu, hovoří o skutečně přechodném období a inflexním bodě pro slavnou britskou automobilku. „Konečně představujeme všechny naše produkty, na nichž jsme poslední čtyři roky pracovali. Do budoucna budeme mít stabilní čtvrtletní produkci nových modelů, nikoliv výkyvy, které jsme viděli dříve,“ vysvětluje Stroll.

Odraz ode dna

Ještě v prvním čtvrtletí letošního roku zaznamenal Aston Martin propad výroby a zdvojnásobení ztráty před zdaněním oproti loňsku. Akcie značky klesly na minimum od roku 2022. Stroll však tuto situaci označil za součást vědomé strategie. „Zastavili jsme výrobu starších modelů, abychom uvolnili prostor pro řadu zcela nových vozů, které nyní uvádíme na trh.“

Sázka na vysoký výkon a luxus

Mezi novinkami nalezneme například Vantage se 656 koňmi pod kapotou, výkonné SUV DBX707 se zrychlením z 0 na 100 km/h za 3,1 sekundy či otevřenou variantu DB12 Volante. V nejbližších měsících pak přijde očekávaný dvanáctiválcový Vanquish a později hybridní superauto Valhalla za 800 tisíc dolarů.

Kromě exkluzivních modelů sází Aston Martin na přitažlivou pobočku „Q New York“, kde si zákazníci mohou dopřát opravdu bláznivé úpravy. Jeden kupující si dokonce vyžádal kožešinu v interiéru. Zásadní roli pro značku hraje i angažmá ve Formuli 1, díky němuž se výrazně snížil průměrný věk zákazníků na pouhých 42 let. „Formule 1 výrazně omladila naši značku,“ potvrzuje Stroll.

Elektromobily zatím stranou

V otázce elektrifikace zůstává Aston Martin konzervativní. Plně elektrický model odložil z roku 2025 na rok 2026, neboť jeho zákazníci o elektrické vysokovýkonné vozy zatím nejeví velký zájem. „Nechceme plavat proti proudu. Naši zákazníci nejsou na elektromobil připraveni,“ vysvětluje šéf značky.

Zdroje info: Reddit, https://www.novinky.cz/clanek/auto-novy-aston-martin-vantage-nabizi-665-koni-a-slibuje-jeste-lepsi-zazitek-z-jizdy-40460358, https://www.cnbc.com/2024/05/31/aston-martin-formula-1-new-models.html

Náhledové foto: Pixabay