Apple v hledáčku Ministerstva spravedlnosti: Jak to ovlivní uživatele?

apple

Americké ministerstvo spravedlnosti spolu s patnácti státy podává žalobu na společnost Apple s obviněním, že má na trhu se smartphony nezákonný monopol a využívá své postavení k omezení konkurence. Kvůli žalobě zaznamenaly akcie Applu pokles, což zdůrazňuje vážnost situace, která může mít vážné důsledky pro spotřebitele i trh.

Příčiny žaloby

1. Blokace třetích stran

  • Apple údajně blokuje vývojáře třetích stran od představení digitálních peněženek, které by mohly konkurovat Apple Pay.
  • Apple brání ve vývoji a distribuci cloudových streamovacích aplikací, jako jsou videohry, což by mohlo snížit potřebu drahého hardwaru.

2. Omezení funkčnosti a kompatibility:

  • Žaloba tvrdí, že Apple snižuje kvalitu zprávování mezi iPhony a zařízeními s jinými operačními systémy.
  • Společnost ztěžuje uživatelům přechod z Apple zařízení na zařízení s odlišným operačním systémem.

3. Manipulace s trhem a ceny:

  • Apple je dále obviněn z bránění softwarovým a herním vývojářům nabízet potenciálně lepší služby na iPhonech než ty, které poskytuje Apple, což vede ke zvyšování cen pro spotřebitele.
  • Žaloba tvrdí, že Apple získal svůj monopol ne kvůli nadřazené kvalitě svých produktů, ale tím, že konkurenční produkty zobrazoval jako méněcenné.

Dopad na spotřebitele

Žaloba podaná Ministerstvem spravedlnosti proti společnosti Applu má za cíl zavést několik opatření, která by měla významně ovlivnit způsob, jakým spotřebitelé přistupují k aplikacím a službám na svých zařízeních. Tyto požadavky zahrnují:

 • Povolení obchodů s aplikacemi třetích stran, což by mohlo vést k větší konkurenci a potenciálně nižším cenám pro spotřebitele.
 • Umožnění multiplatformního zasílání zpráv, což by zlepšilo komunikaci mezi uživateli různých operačních systémů.
 • Přístup k digitálním peněženkám od jiných společností a zrušení některých omezení pro příslušenství, což by mohlo rozšířit možnosti výběru pro spotřebitele.

Žaloba dále tvrdí, že praxe společnosti Apple vedla k vyšším cenám pro spotřebitele. Toto obvinění, pokud je prokázáno, naznačuje, že spotřebitelé mohli platit více, než je nezbytné, za aplikace a služby v ekosystému Apple. Pokud budou požadavky žaloby splněny, mohlo by to vést k větší konkurenci a inovacím, což by mělo pro spotřebitele pozitivní dopad v podobě lepších služeb a nižších cen.

„Žaloba ohrožuje naši podstatu a zásady, které odlišují produkty Apple na silně konkurenčních trzích. V případě úspěchu by nám bránila vytvářet technologie, které lidé od společnosti Apple očekávají – v nichž se prolíná hardware, software a služby,“ uvedla ve svém prohlášení společnost Apple.

Zdroje info: https://mobilmania.zive.cz/clanky/apple-ma-na-krku-zalobu-od-americke-vlady-udrzuje-pry-monopol-ve-smartphonech-na-ukor-spotrebitelu/sc-3-a-1359728/default.aspx, https://www.novinky.cz/clanek/internet-a-pc-mobil-zaloba-proti-applu-40465080, https://cc.cz/spojene-staty-zaluji-apple-nelibi-se-jim-ze-uzamyka-uzivatele-iphonu-a-udrzuje-si-monopol/

Náhledové foto: Pixabay