Apple odstupuje od ambiciózního projektu Titan

apple

Dlouhodobě se Apple držel na čele žebříčku nejhodnotnějších firem na světě. Po souboji se svým konkurentem z Microsoftu se usadil na druhé místo a ztrácí na něj přes 200 miliard amerických dolarů. Klíčem k úspěchu Microsoftu byla investice do sektoru umělé inteligence (AI), oblasti, v níž byl Apple spíš konzervativní. Kromě toho, Apple zaostává za Microsoftem i kvůli zhoršené poptávce po iPhonech v Asii, což je pro kalifornského výrobce důležitý region. Nástupcem iPhone měl být nový ambiciózní projekt – supermoderní elektromobil bez volantu a pedálů s vyspělým softwarem, který by nahradil řidiče.

Projekt Titan

Projekt Titan spustil Apple před deseti lety. V tu dobu byl obrovský zájem kalifornské společnosti o vynalezení samořídícího vozidla. Ještě před čtyřmi lety společnost avizovala, že svůj první prototyp představí v roce 2024 nebo 2025. První problémy se začaly objevovat ještě před nástupem pandemie COVID-19, která narušila celosvětový průmysl. V roce 2019 propustil Apple z divize projektu Titan 190 zaměstnanců. Původně velká očekávání vystřídala střízlivost a po uzavření projektu přesunula třetinu zaměstnanců z projektu do divize určené pro AI.

Bezpečnější řešení

Automobilka Elona Muska, Tesla, si může odškrtnout dalšího konkurenta, který by mohl znepříjemnit postavení Tesly. Ačkoliv by Apple v současné chvíli neohrožoval Teslu, tak vzhledem k tomu, že patří mezi nejhodnotnější společnosti, by teoreticky mohla mít potíže v budoucnosti. Odstoupení technologického giganta je pochopitelné; Apple se rozhodl investovat do AI, kde zaostává, než aby investoval do neúspěšného projektu. Koneckonců, právě díky AI Microsoft předstihl Apple v žebříčku nejhodnotnějších firem na světě.

Sázka na budoucnost

Konečné rozhodnutí oprostit se od projektu Titan považují analytici Bloombergu nakonec jako správnou volbu. Trh s elektromobily zpomaluje, zatímco umělá inteligence je pravý opak. Po oznámení ukončení projektu se zvýšily akcie, které posílily o sedm desetin procent.

Zdroj: https://www.reuters.com/technology/apple-cancels-work-ev-moves-staff-ai-project-bloomberg-reports-2024-02-27/https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/apple-vzdava-plan-na-vlastni-elektromobil-investori-si-oddechli-apple-car-neoplakavaji-1413918

Náhledové foto: Pixabay