Americko-čínské napětí přerůstá v novou studenou válku

01_USA_v

Vztahy mezi Spojenými státy a Čínou prochází možná nejhorším obdobím od opětovném navázání diplomatických vztahů před čtyřiceti lety. Třecí plochy mezi oběma zeměmi se objevují na několika frontách. Tato situace znamená velké riziko také pro globální ekonomiku, ne náhodou byla americko-čínská obchodní válka před vypuknutím koronavirové krize vnímána jako nejvýznamnější riziko pro stabilitu světové ekonomiky.

Čínský virus

První třecí plochou je samozřejmě koronavirus, ten je ve Spojených státech nazývaný Čínským virem a USA opakovaně volají po vyšetření odpovědnosti čínských úřadů z jeho globální rozšíření. I vystoupení Spojených států ze Světové zdravotnické organizace bylo oficiálně motivováno přílišným čínským vlivem v této organizaci.

Stejně tak byly zachyceny čínské hackerské útoky na americké instituce a firmy zainteresované ve vývoji vakcíny proti viru. Čína naopak kritizuje americké nezvládnutí situace a neschopnost epidemii zastavit nebo alespoň zpomalit.

Spory v Jihočínském moři

Zvýšená přítomnost čínských ozbrojených sil v Jihočínském moři podle Spojených států ohrožuje důležité námořní trasy. Ministr zahraničí Pompeo označil Čínu za největší bezpečnostní riziko a jakékoliv její nároky jako naprosto neoprávněné. Přibývá i kontaktů amerických a čínských vojenských letadel a lodí, což situaci dále vyhrocuje.

02_china

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Technologie jako nové bitevní pole

Administrativa prezidenta Trumpa není první, která kritizuje Čínu za přetrvávající krádeže amerických technologií. Jedná se o dlouhodobý problém, nyní znásobený americkou snahou o vyřazení čínské firmy Huawei z velkých tendrů nejen ve Spojených státech, ale také v dalších zemích.

Hong Kong a lidská práva

Stále výraznější navyšování vlivu čínské vlády v doposud částečně autonomním Hong Kongu a potlačování dosavadních práv jeho obyvatel vede k dalšímu nárůstu napětí mezi Čínou a západními zeměmi, včetně Spojených států. K dlouhodobé kritice Číny za porušování lidských práv, především za perzekuci Ujgurů, se tak přidává další bod.

Problémy eskalují a obě země si navzájem uzavřely po jednom konzulátu. Pokud by se i nadále roztáčela spirála konfliktů, lze očekávat velký negativní vliv na světovou ekonomiku, již tak tvrdě zkoušenou koronavirovou pandemií.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.