01_USA_v

Americko-čínské napětí přerůstá v novou studenou válku

Vztahy mezi Spojenými státy a Čínou prochází možná nejhorším obdobím od opětovném navázání diplomatických vztahů před čtyřiceti lety. Třecí plochy mezi oběma zeměmi se objevují na několika frontách. Tato situace znamená velké riziko také pro globální ekonomiku, ne náhodou byla americko-čínská obchodní válka před vypuknutím koronavirové krize vnímána jako nejvýznamnější riziko pro stabilitu světové ekonomiky.

Čínský virus

První třecí plochou je samozřejmě koronavirus, ten je ve Spojených státech nazývaný Čínským virem a USA opakovaně volají po vyšetření odpovědnosti čínských úřadů z jeho globální rozšíření. I vystoupení Spojených států ze Světové zdravotnické organizace bylo oficiálně motivováno přílišným čínským vlivem v této organizaci.

Stejně tak byly zachyceny čínské hackerské útoky na americké instituce a firmy zainteresované ve vývoji vakcíny proti viru. Čína naopak kritizuje americké nezvládnutí situace a neschopnost epidemii zastavit nebo alespoň zpomalit.

Spory v Jihočínském moři

Zvýšená přítomnost čínských ozbrojených sil v Jihočínském moři podle Spojených států ohrožuje důležité námořní trasy. Ministr zahraničí Pompeo označil Čínu za největší bezpečnostní riziko a jakékoliv její nároky jako naprosto neoprávněné. Přibývá i kontaktů amerických a čínských vojenských letadel a lodí, což situaci dále vyhrocuje.

02_china

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Technologie jako nové bitevní pole

Administrativa prezidenta Trumpa není první, která kritizuje Čínu za přetrvávající krádeže amerických technologií. Jedná se o dlouhodobý problém, nyní znásobený americkou snahou o vyřazení čínské firmy Huawei z velkých tendrů nejen ve Spojených státech, ale také v dalších zemích.

Hong Kong a lidská práva

Stále výraznější navyšování vlivu čínské vlády v doposud částečně autonomním Hong Kongu a potlačování dosavadních práv jeho obyvatel vede k dalšímu nárůstu napětí mezi Čínou a západními zeměmi, včetně Spojených států. K dlouhodobé kritice Číny za porušování lidských práv, především za perzekuci Ujgurů, se tak přidává další bod.

Problémy eskalují a obě země si navzájem uzavřely po jednom konzulátu. Pokud by se i nadále roztáčela spirála konfliktů, lze očekávat velký negativní vliv na světovou ekonomiku, již tak tvrdě zkoušenou koronavirovou pandemií.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.

2 komentáře

 1. CAD Odpovědět

  Konečně by si měli retardovaní a naivní obdivovatelé čínského „zázraku“ (i oportunističtí západní politici) při porovnávání USA a ČLR uvědomit, že komunistická Čína je nadále totalitní stát a pro Západ de facto nadále NEPŘÁTELSKOU MOCNOSTÍ, byť se již navenek neohání Mao Ce-tungovými hesly o „zničení přežitků kapitalismu pomocí permanentní revoluce a neustálé mobilizace širokých mas“ ⎼ „Naším cílem je kapitalismus zničit a vymazat ho z povrchu zemského, aby se stal záležitostí minulosti“ [1:341]; „Patriotismus, komunistický národ a internacionální sympatie pro boj v jiných státech si v žádném případě neprotiřečí. Naopak, komunismus musí být intenzivně rozšiřován do jiných států, napříč celým světem.“; „Případná jaderná válka může být šancí pro světový socialismus a zhoubou pro kapitalistické zřízení. Když se stane vůbec to nejhorší a polovina lidstva zemře, druhá polovina zůstane, imperialismus bude vymýcen a celý svět se stane socialistickým“ (ačkoliv ovšem portrét Velkého kormidelníka nadále dominuje průčelí Maova mauzolea na náměstí Tchien-an-men, kancelářím soudruhů z ÚV KS Číny i čínským bankovkám!).
  A přesto, že čínské válečné lodi a letectvo zatím brázdí jen vody Jihočínského moře a oblohu nad ním (tedy kromě vojenských základen ve východoafrickém Džibutsku nebo v Afghánistánu), Západ je fakticky ve válce s Čínou již několik desetiletí. Ve válce ekonomické, která stále více připomíná spíše diverzi.
  Díky špinavým obchodním praktikám, dumpingovým cenám, špionáži, krádeži patentů, využívání otrocké práce a ignorování dopadů průmyslové výroby na životní prostředí (přesahujících hranice ČLR) a státnímu protekcionismu (i hlouposti převážné části spotřebitelů) čínské firmy postupně vytlačují ze světového trhu renomované západní firmy a zaplavují jej nekvalitními a nezřídka i zdravotně závadnými šunty, přičemž své zisky investují do ovládnutí klíčových segmentů západních ekonomik. Ekonomická diverze jako vyšitá. A to i bez toho, že bychom vzali v potaz výše uvedená bezpečnostní rizika, spočívající v závislosti západních komunikačních systémů na technologiích čínské provenience.
  —————————————————————-

  Hlavně, aby i naše „kapitány průmyslu“ a prognostiky za pár let (nebo i měsíců) Čína nevyvedla krutě z iluzí (jako se to nedávno podařilo Rusku), až nás za pomoci politických oportunistů (přeškolených svazáků a estébáků) implantují až po krk do rudého rekta … Jak zde nedávno napsal jeden kolega: „Z jedné rudé pr-ele jsme se sotva vyškrabali …. a už se do druhé rudé pr-ele vehementně cpeme.“

  A propos:
  Vzpomínám na závěrečná Bohušova slova v komedii K u r v a , hoši atd…. …“Tak a teďka si vás všechny koupím….!“

  S „novou“ Čínou to je asi jako s „novým“ Ruskem …. duch globalizace se prostě potlačit v 21. století nedá, ovšem Rusko ani Čína nebudou nikdy svou podstatou ničím více než „orientálním hybridem“ kapitalismu či demokracie…. zkreslené dojmy „z rychlíku“, resp. z pohledu povrchního návštěvníka či evropským prizmatem mají i naši politici … doporučoval bych, aby se aspoň zamysleli a trochu krotili ve svém nadšení nad „čínským hospodářským zázrakem“!! 🙂
  Viz: Pochybný ČÍNSKÝ ZÁZRAK aneb Schizofrenní Říše středu: http://ferohrabal.blogspot.co.id/2017/04/pochybny-cinsky-zazrak.html

  Je načase přirazit prostě čínským komoušům dveře, i kdyby to Západ stálo miliardy. Kšefty s ďáblem se totiž nikdy nevyplatí! 🙁 Však Třetí říše byla do r. 1940 také důležitým obchodním partnerem Británie a Japonsko zase americkým, přesto proti nim demokratické země zavedly embargo za napadení spojeneckých států nebo Číny. A jak končí „výhodný kšeft“ s diktátorskými režimy vidíme na příkladu SSSR, který nejprve vyzbrojil Hitlera, aby mu tento následně málem vykroutil krk.

  Příznačné je, že největšími obdivovateli Číny a Ruska (a kritiky mých článků o ČLR a RF) jsou jedinci slabého ducha (resp. ideoví souputníci těchto totalitních režimů), kteří v Číně či Rusku nikdy nebyli 🙂 !!
  Fakt, že komouši a oportunističtí klausovci stojí vždy pevně po boku pekingských (i kremelských) soudruhů, nepřekvapí (a zároveň je varováním!). Však naše rudé šváby, kremloboty a maoisty spojuje hlavně nenávist vůči liberální parlamentní demokracii, idei občanské společnosti a „americkému imperialismu“ (vnucujícímu národům světa trojského koně humanitární pomoci a princip individualismu, osobní svobody a lidských práv)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *