Alarmující nárůst: Polovina mladých užívá nikotinové výrobky. Válek je pro vyšší daň

dívka

Na základě průzkumu Státního zdravotního ústavu užívá až polovina mladých nikotinové výrobky. Tento fakt oznámil na tiskové konferenci v tomto týdnu ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Ministr vidí řešení ve vyšší dani.

Zástupci Státního zdravotního ústavu (SZÚ) provedli průzkum o užívání tabáku a alkoholu. Zúčastnilo se ho více než 1800 osob. Výsledky jsou alarmující. Bylo zjištěno, že až polovina mladých osob ve věku od 15 do 24 let užívá nikotinové výrobky, a z toho třetina denně.

Mladí mají mylné představy

Dle průzkumu bylo zjištěno, že polovina mladých ve věku 15 až 24 let užívá nikotinové výrobky, z toho třetina z nich denně. V celé populaci nějaký výrobek s nikotinem užívá třetina, klasické cigarety pak čtvrtina. Podle průzkumu provedeného SZÚ se značná většina uživatelů domnívá, že alternativní nikotinové výrobky jsou méně škodlivě než klasické cigarety. Ministr zdravotnictví prohlásil, pakliže je někdo silný kuřák, je lepší, pokud přejde na méně nebezpečnou variantu. Jak ministr ale dodal, nelze ani tu považovat za bezpečnou.

Podle slov ministra zdravotnictví kouření klasických tabákových výrobků, které hoří, doktoři dlouhodobě spojují s podstatně vyšším rizikem rakoviny plic. U vlivu nikotinu bez zplodin hoření jsou dle ministra výzkumy však krátkodobé. Nicméně se ukazuje, že mají negativní vliv na srdeční nemoci či rakovinu zažívacího traktu.

Ministerstvo zdravotnictví podporuje zvyšování daní

Ministerstvo zdravotnicí dle Válka podporuje další zvyšování daní na nikotinové výrobky i alkoholické nápoje. Rovněž podpoří i daň na sladké nápoje, pokud ji Ministerstvo financí ČR navrhne. Dle ministra Válka je patřičné bonifikovat lidi, kteří se starají o své zdraví více. Za postih pro uživatele nikotinových výrobků či alkoholu považuje zejména jejich zdanění. Však zrušení nulové spotřební daně na tiché víno je jedním z návrhů odborníků na daňové změny.

Úmrtnost související s kouřením

Podle ředitelky SZÚ Barbory Mackové takřka 20 % úmrtí v ČR souvisí s kouřením a 6 % s konzumací alkoholu. Spotřeba alkoholu je 6,9 litru na osobu za rok. Častější je pití alkoholu mezi kuřáky.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/pruzkum-mladi-lide-nikotinove-vyrobky.A240528_112320_domaci_mul

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/2524480

Náhledové foto: Pixabay