Aktuální srovnání spořících účtů

Litecoin

Spořící účty určitě lákají. V posledních letech však jejich úrokové sazby nebyly nic moc, a tak se vyplatily i jiné produkty na spoření, popřípadě investování. V poslední době se však úrokové sazby u hypoték, ale i spořících produktů zvyšují. Je to hlavně dáno politikou České národní banky. Pojďme se podívat na aktuální srovnání spořících účtů a jejich úrokových sazeb.

Inflace ukusuje naspořené peníze i úroky

Mnoho bank již přistoupilo ke zvyšování úrokových sazeb u spořících účtů. To však nemění situaci v tom ohledu, že peníze ztrácí na hodnotě inflací. Nynější inflace není v ničem špatná nebo nezdravá. Pohybuje se okolo přirozené hranice 2 %, respektive okolo rozmezí mezi dvěma a dvěma a půl procenty. Bohužel žádný bankovní produkt nemůže konkurovat této inflaci, a tak inflace „ukousne“ část výdělku. Výhled není jiný. Ekonomové i v dnešní době předpovídají stejnou míru inflace, možná i vyšší. Růst cen může však korigovat, a tedy zpomalovat jen růst koruny oproti zahraničním měnám, zejména euru.

Srovnání u sta tisíc

Nejprve jsme zkoumali, který účet vám nejvíce připíše k sto tisícům vložených peněz. K této sumě vám nejvíce připíše banka Creditas a její spořící účet. Jeho úrok je 0,6 % a při odečtení daně ze zisku 15 % vám Creditas za rok připíše 511 korun. Úrok se připisuje měsíčně nebo čtvrtletně. Druhá na pásce je Sberbank. Její úrok je velmi podobný – 0,53 %. Po roce spoření vám tedy ke sto tisícům připíše 451 korun. Nejlepší třetici bank pak uzavírá ING Bank se svým ING kontem a úrokem půl procenta. Váš výnos tak po roce spoření dělá u vložených sto tisíců 425 korun.

Co když vložím milion?

Ano, ano. Připsané částky nejsou nikterak vysoké. Proto vás možná napadne vložit na začátek na spořící účet více peněz. Proto jsme zkoumali, kolik vám banka po roce připíše, pokud na počátku na účet vložíte rovný milion korun. První a druhé místo zůstalo stejné. Creditas vám nabízí taktéž 0,6 % úrok, s tím, že po roce byste s tímto vkladem vydělal 5 111 Kč. Sberbank nabízí FÉR spoření PLUS. Při takovém spoření skrze tento účet by vám banka připsala za rok 2720 Kč. Jde tedy o úrok 0,53%. Na třetím místě však máme změnu. Nenachází se zde již ING Bank, ale Expobank se svým Expo spořícím účtem, která ING předběhla. Tato banka nabízí 0,3 % úrok a za rok by vám tedy připsala 2552 Kč.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.