Příspěvek na bydlení v roce 2018

Půjčka u Zonky

Příspěvek na bydlení. Sociální dávka, kterou využívá, a tedy pobírá značná část lidí. Je tedy dobré podívat se na její pravidla, její výši i podmínky. Jaké prodělal příspěvek změny v roce 2018? Všechny náležitosti se pokusíme zodpovědět.

Nízký příjem

CO je pro posouzení nároku na zisk tohoto příspěvku nejdůležitější? Náklady na bydlení a váš nízký příjem. Jsou tedy rozhodující příjmy všech členů domácnosti. Přitom nejde o to, kdo zde opravdu žije, ale zapsání trvalé adresy na adrese vaší. Příjem se započítává ten z podnikání nebo zaměstnání, dále pak i z dávek, jako je podpora z nezaměstnanosti, či dávky nemocenského pojištění. Rozhodujícími jsou měsíční čisté výdělky. Tedy bez odvodů sociálního a zdravotního pojištění. Pozor však na ne neobvyklou situaci. Pokud například máte děti, které s vámi sice nežijí a mají již svůj příjem, ale pořád mají adresu trvalého bydliště u vás doma, započítávají se i jejich příjmy a pak příjmy nevycházejí na udělení dávky, i když fakticky musíte vystačit s málem.

Náklady na bydlení

Vedle příjmů zajímají úřady i náklady na bydlení. U všech bytů se počítají náklady na plyn a elektřinu, dále na topení, teplou vodu a vodné a stočné. U majitelů televizorů a rádií pak ještě televizní a rozhlasové poplatky a v neposlední řadě i poplatky za svoz komunálního odpadu. Topíte-li pevnými palivy, započítávají se vám náklady:

1)      domácnost jedné osoby – 746 Kč,

2)      domácnost dvou osob – 1020 Kč,

3)      domácnost tří osob – 1335 Kč,

4)      domácnost čtyř a více osob – 1649 Kč.

Nále se náklady započítávají dle vlastnictví domu. Pokud jste v nájmu, započítávají se náklady a služby související s užíváním bytu. Při družstevním či vlastním bydlení se pak počítají srovnatelné náklady. Pro tento rok dělají:

1)      domácnost jedné osoby – 1988 Kč,

2)      domácnost dvou osob – 2721 Kč,

3)      domácnost tří osob – 3558 Kč,

4)      domácnost čtyř a více osob – 4291 Kč.

Jak se vypočítává příspěvek?

Úřady pak vypočítávají výši příspěvku na bydlení. Při tom postupují takto: od skutečných nákladu odečítají 30 % příjmů domácnosti. Jsou-li náklady na bydlení vyšší než započítávané tabulkové náklady, místo skutečných se dosazují tyto.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.