Airbus získal zakázky na stovky letadel

Kokpit

Letecké přepravě a obecně celému cestovnímu ruchu bude ještě nějakou dobu trvat, než se opět dostane na úroveň, na které byla tato odvětví před nástupem globální pandemie koronaviru. Postupné oživování je již ale patrné. Radovat se z toho může i Airbus, který v posledních dnech obdržel dvě obří objednávky, dohromady na více 360 nových dopravních letadel.

Airbus hlásí úspěchy

Dvě obří objednávky učinily u evropského výrobce letadel investiční společnost Indigo Partners a leasingová společnost Air Lease Corporation. První zní na 255 strojů, ta druhá na 111 letadel. Indigo Partners je spoluvlastníkem několika leteckých společností, pro něž jsou objednané stroje určeny především. Nejvíce z nich, více než sto, bude sloužit ve flotile nízkonákladového WizzAiru, v němž má Indigo Partners 8,5 procenta. Další stovka je určena pro americkou leteckou společnost Frontier. Celý kontrakt má podle odhadů analytiků hodnotu asi 30 miliard dolarů, je však možné, že cena se sníží o některé slevy.

WizzAir

Foto

Airbus hledí do budoucnosti

Podle vyjádření ředitele Airbusu Guillaume Fauryho jsou tyto objednávky pro Airbus velmi důležité, neboť mu poskytnou dostatečnou míru jistoty a stability. Ty jsou potřebné nejen pro „zhojení se“ po pandemických ztrátách, ale především proto, aby se společnost mohla soustředit na proces dekarbonizace svých letadel. Airbus se k tomuto kroku ochotně hlásí a chce se stát v tomto ohledu lídrem a průkopníkem.

Zatímco o elektromobilitě u pozemních vozidel lze uvažovat zcela reálně, koneckonců již se běžně využívá, u letadel je to o poznání složitější. Pro letecký průmysl je jako cesta k minimalizaci emisí mnohem atraktivnější vodík, což je cesta, kterou volí i Airbus. Již před nějakou dobou zveřejnil koncepty nové generace letadel využívajících vodík coby palivo.

Zdroj informací: https://www.e15.cz/byznys/doprava-a-logistika/airbusu-se-schazeji-objednavky-indigo-partners-chteji-255-letadel-air-lease-corporation-111-stroju-1385352

Náhledové foto: Pixabay

 

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.