01_Airbus

Airbus propustí 15 tisíc zaměstnanců

Letecký průmysl, ruku v ruce s cestovním ruchem, je koronavirovou krizí jedním z nejvíce postižených. Boeing, který se v problémech kvůli haváriím letadel 737 MAX potácel již od loňského roku, oznámil masivní propouštění již koncem dubna. Jeho největší konkurent, evropský Airbus, o propouštění mluvil také prakticky od začátku krize, konkrétní čísla potom oznámil v úterý, 30. června.

Bezprecedentní krize

Dramatický pokles poptávky po letecké dopravě, která se navíc podle odhadů nedostane na předkrizové objemy až v roce 2023 (a dle některých možná ještě později, případně nikdy), znamená mimo jiné i destrukci poptávky po nových letadlech. Ta se snížila o 40 procent a současná situace tak nemá od konce Druhé světové války srovnání. Není překvapením, že odpovídat jí bude i reakce vedení firmy.

Airbus počítá s propuštěním 15 tisíc zaměstnanců, tj. více než 10 % z celkových 135 tisíc pracovníků. Propouštění se bude týkat především provozů ve Velké Británii, Francii, Španělsku a v Německu. Vedení Airbusu doufá, že propouštění umožní společnosti překlenout období následujících několika hubených let.

boeing-777Zdroj obrázku: Pixabay.com

Situace Boeingu není o nic lepší

Jak již bylo zmíněno, situace Boeingu je minimálně stejně špatná jako u Airbusu, kvůli pošramocené pověsti v souvislosti s „MAXy“ spíše horší. I u Boeingu se budou propuštění počítat celkově na tisíce, propouštění již v jeho případě dokonce začalo a pravděpodobně skončí také na čísle blížícím se 15 000.

Ztráty obou výrobců letadel se od začátku koronakrize počítají na miliardy dolarů a cesta zpět bude velice trnitá. Pro celý evropský průmysl bude znovuobnovená poptávka po letadlech Airbus dobrou zprávou, české dodavatele Airbusu samozřejmě nevyjímaje.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *