Aero Vodochody dodá do Vietnamu letouny za miliardy

01_L39

Český (dříve československý) letecký průmysl měl ve světě vždy dobré jméno. Již v dobách První republiky u nás firmy Letov, Aero, Avia nebo Praga produkovaly kvalitní stroje, z nichž některé se prodávaly i v zahraničí. Tato tradice pokračovala i po druhé světové válce a letouny jako L-410, Zlín-226 anebo legendární cvičné proudové letouny L-29 Delfín a L-39 Albatros, na které L-39NG přímo navazuje, se staly pojmy po celém světě. Po jisté době nejistoty se zdá, že novinka z hangáru Aero Vodochody bude dalším produktem, o který bude ve světě zájem.

O letoun je zájem

Letoun L-39 Albatros z konce šedesátých let se stal jedním z nejúspěšnějších proudových cvičných letounů na světě, dodáván byl do 60 zemí světa v celkovém počtu přes 3 tisíce kusů, asi 6 stovek z nich stále létá. L-39NG je přímý nástupce legendárního Albatrosu, vybaven je nejmodernějšími avionickými systémy a kromě výcviku jej lze využít i jako lehký bitevní letoun.

Legendární status Albatrosu jistě dopomohl k tomu, že o L-39NG projevilo zájem již několik kupců. Právě v těchto dnech podepsalo objednávku dvanácti kusů Ministerstvo obrany Vietnamu. Vietnamskému letectvu budou stroje dodány prostřednictvím Omnipolu v letech 2023 a 2024. Další čtyři kusy předběžně objednalo letectvo Senegalu a sloužit by měl samozřejmě i v letectvu České republiky.

Dalších několik strojů zakoupí i soukromé společnosti poskytující výcvikové služby v Portugalsku a Spojených státech.

02_L39

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Obří zakázka

Byť přesná hodnota kontraktu s vietnamským Ministerstvem obrany zveřejněna nebyla, jedná se o několik miliard korun. Cena bude samozřejmě zahrnovat i výcvik posádek a pozemního personálu, servis, dodávku náhradních dílů a dalších propojených systémů.

Jedná se nepochybně o jeden z největších zbrojních kontraktů českých firem za mnoho posledních let. Lze jen doufat, že L-39NG čekají i další objednávky a podobně úspěšné kontrakty.

Zdroj náhledového obrázku: Wikimedia Commons

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.