A je to tady: Díky ČNB úroky na spořících účtech padají, o opak se snaží jen jedna banka. Ta nabízí dokonce zvýšení

peníze

A je to tady: Díky ČNB úroky na spořících účtech padají, o opak se snaží jen jedna banka. Ta nabízí dokonce zvýšení. Česká národní banka (ČNB) učinila nejnovější finanční zvrat, kvůli kterému se střadatelé v celé zemi připravují na neblahé dopady.

Snížila totiž úrokové sazby o 0,5 procentního bodu. Toto rozhodnutí, jehož cílem je opatrné uvolnění měnové politiky, je do značné míry vysvětlováno obavami z dalšího oslabování české koruny a přetrvávající vysoké inflace v sektoru služeb.

Proč padá úroková sazba

V důsledku toho hlavní úroková sazba ČNB klesla na 5,75 %, což představuje její nejnižší hodnotu od května 2002. Tento seismický posun v měnové politice se odrazil v bankovním sektoru a vyvolal rozsáhlé snížení úrokových sazeb spořících účtů českých bank.

Chmurný horizont pro střadatele

Pro střadatele tento vývoj signalizuje, že je čeká náročné období. Zdá se, že éra atraktivních výnosů na spořících účtech se krátí, protože většina bank v České republice upravila své úrokové sazby směrem dolů. Tato úprava sice není tak drastická jako v únoru, ale i tak se týká většiny bankovních institucí a utahuje smyčku kolem nadějí na lukrativní růst úspor.

peníze

Foto: Pixabay

Osamělý maják: Trinity Bank

Uprostřed této bezútěšné krajiny se jako osamělý maják naděje tyčí Trinity Bank, i když nabízí jen mírné zvýšení, které může působit spíše symbolicky než podstatně. Tato banka totiž zvýšila svou úrokovou sazbu o pouhých 0,01 procentního bodu a stanovila ji na 6,31 % (aktualizováno – od 15.4. už to bude bohužel jen 5,58 %). Navzdory zdánlivě zanedbatelnému zvýšení je tato sazba nyní vrcholem, jakého lze v ČR na tomto trhu dosáhnout.

Dilema termínovaných vkladů

A slábne i půvab termínovaných vkladů, dvanáctiměsíční termínované vklady již totiž obvykle nepřekračují 4% hranici, kterou dříve nabízely některé banky. Tato rekalibrace úrokových sazeb znamená zpřísnění podmínek pro střadatele, kteří si chtějí za své těžce vydělané peníze zajistit výhodné sazby.

Zdroj: https://www.trinitybank.cz/aktuality/Zvysujeme-sazbu-na-jarnim-skvelem-uctu-na-6,31-p.a., https://www.novinky.cz/clanek/finance-uroky-na-sporicich-uctech-pomalu-klesaji-stale-vsak-lze-dostat-i-pres-6-procent-40461918

Náhledové foto: Pixabay

Mít peníze je hezké. Orientovat se v této oblasti ještě důležitější. Pokusím se vám svými články pomoci.