5 tisíc na dítě: Nejčastější dotazy

Dítě

Jak již dříve vláda avizovala, bude rodinám s nezaopatřenými dětmi do osmnácti let věku vyplácet mimořádný jednorázový příspěvek 5 tisíc korun. Jak bude výplata probíhat, kdy budete mít peníze na účtu? Probereme si nejčastější otázky.

Kdo má na dávku nárok

Na dávku budou mít nárok ty domácnosti, ve kterých je alespoň jedno dítě do osmnácti let. Příspěvek se pak dostává za každé takové nezaopatřené dítě. Dále však musí domácnost splňovat podmínku hrubého příjmu. Ten musel být v roce 2021 za domácnost maximálně 1 milion Kč. Spodní věková hranice nebude platit. Lze tedy čerpat i na čerstvě narozeného. Dítě se musí narodit do konce tohoto roku. Do 1. srpna pak nesmí dítě dovršit osmnáctý rok života.

Osvojitelé, pěstouni

Příspěvek je určen pro biologické rodiče, avšak i ty právní. To znamená, že pobírat dávku budou moci i adoptivní rodiče. Zákon o mimořádném příspěvku stanoví, že za rodiče se považuje pro účely dávky také pěstoun.

Dítě ve střídavé péči

Nárok se váže k osobě dítěte. Zákonný zástupce je jen tou osobou, která za dítě příspěvek žádá – uplatňuje nárok. Je-li zde tedy střídavá péče rodičů, podat žádost o příspěvek na dítě může kterýkoli z nich. Příjmy se pak posuzují za rodinu, ve které dítě v době podání žije.

Elektronická žádost

O příspěvek bude možné žádat elektronicky. Potřebujete jen využít identity občana, s tou vstoupíte do systému ministerstva práce a sociálních věcí. Ve formuláři vyplníte údaje a zaškrtnete čestné prohlášení o tom, že vaše příjmy nepřesáhly 1 milion hrubého, což následně ověřuje ČSSZ a finanční úřad.

Výplata a zdanění

Příspěvek se bude vyplácet jako ostatní dávky. Bezhotovostním převodem, tedy na bankovní účet. Druhou možností pak je výplata poštovní poukázkou, přičemž oprávněná osoba si zvolí z těchto variant při žádosti. Vyplacený příspěvek pak není předmětem žádné daně, nedaní se.

Zdroj: https://www.mesec.cz/clanky/prispevek-5000-kc-na-dite-bude-od-srpna-otazky-a-odpovedi-kdo-jej-dostane-a-jak-zadat/, https://www.mpsv.cz/documents/20142/2786931/5000_otazky_odpovedi_A4.pdf/d50b174f-a671-5444-801d-4c72d50301c9

Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.